Zamknij

Polacy coraz częściej sięgają po piwo bezalkoholowe

Olga Papiernik
27.02.2018 15:14
piwo
fot. Josh Applegate on Unsplash

Rynek piwa odnotował spadek sprzedaży - ilościowo o 2,4% r/r, wartościowo o 1,3% r/r w 2017 roku, wynika z badania Nielsena, przedstawionego przez Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

- Konsumenci kupili mniej piwa, ale na to, które trafiło do ich koszyków byli skłonni wydać więcej, stąd spadek wartości sprzedaży był mniejszy niż spadek jej wolumenu - powiedziała client director w firmie Nielsen Agata Lorenc.

Częściej kupujemy piwa bezalkoholowe 

Z badania wynika również, że najbardziej wzrosła sprzedaż piw bezalkoholowych (22,9 %) oraz specjalności (16,9%), co potwierdza, że obserwowane od kilku lat trendy - poszukiwanie różnorodności oraz odwrót od piw mocnych - na dobre zadomowiły się na polskim rynku piwa, podano również.

Zagłosuj

Czy pijesz piwo bezalkoholowe?

Liczba głosów:

- Od kilku sezonów obserwujemy niesłabnące zainteresowanie konsumentów piwami 'lekkimi' oraz bezalkoholowymi. Te drugie nie mają sobie równych, jeśli chodzi o dynamikę wzrostu. To efekt obserwowanego od pewnego czasu trendu odchodzenia konsumentów od mocnych trunków, co wynika z coraz silniejszego dążenia Polaków do prowadzenia zrównoważonego stylu życia, którego częścią jest umiarkowana konsumpcja alkoholu - powiedział prezes Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego - Browary Polskie Andrew Highcock.

Z badania wynika, że konsumpcja piwa w Polsce jest stabilna, a wahania ilości i wartości sprzedaży niewielkie.

W obliczu prognoz dla rynku piwa kluczową kwestią jest zachowanie stabilnego otoczenia regulacyjnego, pozwalającego na wykorzystanie wolnych mocy produkcyjnych i rozwój sektora. Jest to warunek niezbędny, aby branża mogła pozostać stabilnym kontrybutorem wartości dla gospodarki krajowej - powiedział dyrektor generalny Związku Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego Browary Polskie Bartłomiej Morzycki.

Polska była w 2016 r. trzecim producentem piwa w Europie (41,37 mln hl), po Niemczech (94,96 mln hl) i Wielkiej Brytanii (43,73 mln hl). Pod względem konsumpcji, zajmowała czwarte miejsce (37,9 mln hl), po Niemczech (85,53 mln hl), Wielkiej Brytanii (43,73 mln hl) i Hiszpanii (38,63 mln hl), podały Browary Polskie w prezentacji, powołując się na dane Beer Statistics.

ISBnews/OP