Zamknij

Polacy chcą zamrożenia działalności kościołów

26.10.2020 11:23
wnętrze pustego kościoła
fot. Radu Bercan / Shutterstock.com

52 procent Polaków chce zamknięcia kościołów na czas pandemii, 31 procent jest temu przeciwnych. Większość opowiada się za traktowaniem kościołów jak siłowni, klubów fitness, restauracji, barów i kawiarni – lokali, które zostały zamknięte z powodu ryzyka rozprzestrzeniania się COVID-19.

Koronawirus jest jednakowo niebezpieczny na siłowni, jak i w świątyni. Z takiego założenia wychodzą Polacy, którzy w większości opowiadają się za całkowitym zamknięciem kościołów na czas największego zagrożenia COVID-19.

Podczas gdy kolejne branże gospodarki zmuszane są do zamknięcia się i zamrożenia działalności, kościoły pozostają otwarte dla wiernych. Dzieje się tak, mimo że odwiedzający je to w dużej mierzy osoby starsze, jak sam rząd przyznaje, najbardziej narażone na śmierć z powodu choroby. Polacy chcą równego traktowania.

Całkowite zamknięcie kościołów na czas pandemii. Za jest 52 procent Polaków

Rząd wprowadził zakaz przemieszczania się przez osoby w wieku 70. i więcej lat, tłumacząc to troską o ich zdrowie. Przeznaczył też 100 mln zł na stworzenie korpusu wolontariuszy, którzy wyręczaliby seniorów w robieniu zakupów, minimalizując ryzyko złapania przez nich wirusa.

Zobacz także

Jednocześnie w rozporządzeniu znalazł się zapis pozwalający seniorom na wychodzenie z domu, o ile zamierzają wziąć udział w uroczystościach kultu religijnego, a więc jeśli wybierają się do kościoła na mszę. W świątyniach wprowadzono co prawda ograniczenie w postaci maksymalnie 1 wiernego na 7 metrów kwadratowych, to jednak znacznie mniej rygorystyczne podejście, niż obowiązuje na przykład w sklepach. Tam na 1 klienta ma przypadać 15 metrów kwadratowych powierzchni.

Zobacz także

Serwis money.pl i WP zlecili badanie mające pokazać, co o objęciu kościołów takimi samymi obostrzeniami jak innych branż sądzą Polacy. Okazało się, że większość z nich jest za równym traktowaniem i zamrożeniem działalności świątyń.

Zobacz także

Taką odpowiedź dało 52 procent respondentów, przy czym 34 procent było „zdecydowanie za”, a 18 procent „raczej się zgadza”. Przeciwnego zdania było 31 procent przebadanych Polaków, przy czym za opcją „zdecydowanie nie” było 14 procent respondentów. 17 procent ankietowanych nie miała wyrobionej opinii.

Badanie w panelu Ariadna zostało przygotowane na próbie 1069 osób w wieku od 18 lat wzwyż metodą CAWI. Badanie przeprowadzono w dniach 16-19 października 2020 roku.

RadioZET.pl/money.pl