Zamknij

Polacy bez oszczędności. Co trzecia osoba nie ma odłożonych pieniędzy

07.07.2021 07:23
Polacy bez oszczędności. Co trzecia osoba nie ma odłożonych pieniędzy
fot. Marek BAZAK/East News

Więcej niż połowa Polaków pokrywa swoje wydatki z bieżącego wynagrodzenia (57 proc.). W kolejnym kroku zaczynamy korzystać z oszczędności (45,9 proc.), a dopiero później rozważamy wzięcie kredytu gotówkowego lub ratalnego (13,5 proc.). Sprawdzamy, jak zmieniły się zwyczaje finansowe Polaków w trakcie pandemii.

Oszczędności nie posiada aż jedna trzecia Polaków. Wyniki badań zawarte w raporcie „Polaków portfel własny: nowa normalność” pokazują równocześnie, że aż 72 proc. osób, mimo pandemii ocenia swoją sytuację finansową jako dobrą.

Inaczej było jeszcze na początku roku. W styczniu 2021 pisaliśmy, że dla Polaków kredyt był ważniejszy niż zdrowie, a lockdown zmienił ich priorytety pod względem oszczędzania. Brak stabilności finansowej sprawił, że Polacy odstawiali własne zdrowie na dalszy plan.

Co trzeci Polak nie ma oszczędności

Kilkanaście miesięcy od wybuchu pandemii, Polacy deklarują, że nie odczuli pogorszenia stanu swoich domowych budżetów z powodu koronakryzysu.

Mamy jednak poważne problemy z ich planowaniem. Według badania banku co trzeci Polak (33,1 proc.) nie posiada żadnych oszczędności, a poduszka finansowa większości z nas kończy się na kwocie dwukrotnie lub trzykrotnie przekraczającej miesięczne wynagrodzenie. Dotyczy to w równym stopniu kobiet i mężczyzn.

fragment raportu „Polaków portfel własny: nowa normalność”

Najtrudniejszą sytuację mają seniorzy, którzy przekroczyli 60-ty rok życia. Prawie połowa z nich deklaruje, że nie ma żadnych oszczędności. Powodem tej sytuacji są m.in. niskie świadczenia emerytalne i rosnące koszty leczenia.

"Mimo oferowanej przez państwo bezpłatnej opieki zdrowotnej, w czasie pandemii wielu z nich, ze względów bezpieczeństwa czy z powodu rosnących kolejek i ograniczeń w przychodniach NFZ, mogło zacząć częściej korzystać z wizyt prywatnych" – zaznaczyli autorzy badania.

Seniorzy i 40-latkowie nie mają odłożonych pieniędzy

Drugą grupą, która nie ma obecnie zabezpieczenia finansowego na przyszłość są osoby w wieku 40 lat. Aż 39,9 proc. z nich nie posiada żadnych oszczędności. Wśród 30-latków jest to 20,5 proc., a w grupie 20-latków 25,7 proc.

Zdaniem Magdaleny Drążkowskiej, specjalisty ds. depozytów detalicznych w Santander Consumer Banku, brak poduszki finansowej można zaobserwować też u co trzeciego ankietowanego mieszkającego w mieście liczącym do 250 tys. osób. Jako przykład podano Radom, Toruń czy Rzeszów oraz duże miasta, jak Warszawa, Wrocław czy Kraków.

- Jest to najpewniej związane z wysokimi kosztami życia w tych miejscach, a jednocześnie z wynagrodzeniami, które nie rosną proporcjonalnie do nich. W najgorszej sytuacji są osoby z wykształceniem podstawowym, które najczęściej pracują za najniższą pensję. Ponad 43 proc. osób z tej grupy deklaruje, że nie ma żadnych odłożonych pieniędzy –Magdalena Drążkowska.

Z kolei posiadacze oszczędności najczęściej mają odłożone kwoty odpowiadające 2 lub 3 miesięcznym pensjom (16,2 proc.). Przykładowo osoba otrzymująca 3 tys. zł netto na rękę mogłaby mieć oszczędności rzędu 6 lub 9 tys. zł. Co ósmy Polak zarabiający taką sumę mógłby z kolei pochwalić się poduszką w wysokości 12 lub 15 tys. zł (12,9 proc.). Natomiast najmniej z nas może poszczycić się oszczędnościami wykraczającymi ponad 12-krotność miesięcznego wynagrodzenia (4,2 proc.).

RadioZET.pl/PAP