Zamknij

Czego młodzi szukają na rynku pracy? Niekoniecznie pieniędzy

29.06.2020 11:22
Pokolenie Z na rynku pracy. Pieniądze schodzą na drugi plan
fot. Shutterstock/DisobeyArt (ilustracyjne)

Stabilne zatrudnienie i wartości zamiast wysokich pensji. Czego oczekują od swoich pracodawców najmłodsi pracownicy? Wyniki badania PwC rzucają nowe światło na dzisiejszy rynek pracy.

81 procent młodych Polaków woli stabilne zatrudnienie w firmie zamiast pracy na własny rachunek. Prawie 60 procent stawia work-life balance ponad wysokie zarobki. Wyniki badania PwC mogą zaskoczyć niejednego pracodawcę.

Firma przyjrzała się oczekiwaniem najmłodszych pracowników, którzy dopiero robią pierwsze kroki na rynku pracy. Mowa o pokoleniu Z, czyli osobach urodzonych pod koniec lat 90-tych. Czego dzisiejsi dwudziestolatkowie oczekują od swoich szefów? Okazuje się, że nie pieniądze są najważniejsze.  

Młodzi na rynku pracy. Pieniądze nie są priorytetem

Z badania PwC wynika, że najmłodsi pracownicy stawiają przede wszystkim na stabilność. Coraz rzadziej decydują się na własną działalność, częściej zaś szukają etatów.

Pokolenie Z, ale także millenialsi, doceniają zrównoważone podejście do podziału pomiędzy pracą a życiem prywatnym. Chcą się rozwijać, dlatego wolą pracować w doświadczonych zespołach i z przełożonym, który jest dla nich autorytetem 

– czytamy w raporcie PwC

Z raportu PwC wynika, że nie pieniądze są najważniejsze, dla 70 procent badanych istotne są wartości firmy i jej misja.

Zobacz także

W rankingu 5 najważniejszych kryteriów wybory pracy pieniądze są dopiero na czwartym miejscu. Dla co drugiego respondenta najważniejsza jest przyjazna atmosfera. 40 procent pytanych wskazuje na potrzebę zdobycia doświadczenia zawodowego. Dla 43 procent najważniejsze jest poczucie sensu wykonywanej pracy, a dla 42 procent – wysokie zarobki. 36 procent ankietowanych za istotny aspekt zatrudnienia wskazało pracę zgodną z zainteresowaniami.

Zobacz także

Skoro pieniądze nie są najważniejsze, o jakich pensjach marzą młodzi pracownicy? PwC zapytało młodych o oczekiwane wynagrodzenie netto przy umowie o pracę. Mediana, czyli środkowa wartość wszystkich odpowiedzi to 4 tysiące złotych na rękę.

W badaniu wskazano, że najwyższe oczekiwania finansowe, na poziomie 4500 – 4600 zł, mają studenci kierunków medycznych oraz biologicznoprzyrodniczych.

- Pokolenie Z jest otwarte na wartości, budowanie społeczności, bardziej na “być” niż “mieć” przy zapewnieniu transparentności i sprawiedliwości wynagrodzeń i benefitów. Młodzi poszukują liderów, którzy potrafią pokazać sens i znaczenie ich pracy, ale także budować zespoły w oparciu o współpracę i wymianę wiedzy – stwierdza cytowana w raporcie Tina Sobocińska, Dyrektor zespołu Human Capital w PwC.

Badanie realizowane było za pomocą ankiety online w marcu i kwietniu 2020 roku. W liczącej 1813 osób grupie byli głównie studenci, zdecydowaną większość badanych stanowiły osoby do 25. roku życia.

RadioZET.pl/PwC