Zamknij

„Pokemon Go” bije rekordy sprzedaży. Gra zarobiła 3 mld dolarów

31.10.2019 09:04
Pokemon Go bije rekordy sprzedaży
fot. Shutterstock/Stoyan Yotov (ilustracyjne)

Przychody twórców gry „Pokemon Go” przekroczyły 3 miliardy dolarów. Gra powstała cztery lata temu i wciąż jest na topie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Tegoroczne wyniki produkcji mają szansę pobić rekord sprzedaży ustanowiony przy okazji jej premiery w 2016 roku – wynika z danych firmy analitycznej Sensor Tower. Gra od 2016 roku została pobrana 541 milionów razy. W przeliczeniu na użytkownika przeciętne wydatki na udostępnianą bezpłatnie grę wynoszą 5,6 USD.

Zobacz także

Dla gry najbardziej dochodowym rokiem pozostaje rok premiery. W 2016 roku na konta twórców wpłynęło 832,4 miliona dolarów. Od stycznia tego roku do teraz gra zarobiła 774,3 milionów dolarów, a firma Niantic, która wydała grę, liczy na jeszcze lepszy niż w 2016 roku wynik.

Komentatorzy wiążą poprawę wyników finansowych produkcji ze zmianami wprowadzonymi od premiery. Ostatnio jako dodatek wprowadzono do gry tzw. Zespół R, który ma wspierać graczy. Taki dodatek wygenerował koszty rzędy 100 milionów dolarów, lecz te szybko zwróciły się po wzroście sprzedaży.

Sierpniowy ranking firmy analitycznej SuperData Research także wskazuje na powodzenie tej gry. „Pokemon Go” to lider wśród gier mobilnych. Gra tylko w sierpniu wypracowała około 176 milionów dolarów. Najbardziej dochodową grą w kategorii konsole okazała się strzelanka „Fortnite”. Tuż po premierze „World of Warcraft Classic”, gra uplasowała się na pierwszym miejscu w rankingu produkcji na PC – wynika z analizy SuperData Research.

Zobacz także

Kto gra w Pokemon Go? Najliczniejszą grupę stanowią gracze z USA – jest ich ponad 36 procent. Na kolejnym miejscu są Japończycy – ponad 29 procent i Niemcy – 6 procent. Zdecydowana większość graczy korzysta z urządzeń z systemem Google Android, a nie Apple iOS.

W Polsce gra również stała się popularna i z czasem wywołała kontrowersje. Chodzi o umożliwienie „łapania” pokemonów w miejscach do tego nieprzeznaczonych np. muzeach czy kościołach. W USA także gra spotkała się z falą krytyki, gdyż gracze zdobywali kolejne pokemony w miejscu pamięci ofiar zamachu z 11 września w Nowym Jorku czy w Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie.  

Zobacz także

Pokemon Go to fabularna gra miejska korzystająca z technologii rzeczywistości rozszerzonej. Gra została wydana w lipcu 2016 roku przez przedsiębiorstwo Niantic. Na czym polega gra? Gracz wyposażony w smartfon z żyroskopem i kamerą ma możliwość „chwytania” pokemonów pojawiających się na jego ekranie. GPS umożliwia zlokalizowanie gracza z telefonem, a aparat pozwana na generowanie „rozszerzonej” rzeczywistości. Pokemon Go to bezpłatna gra, jednak istnieje możliwość dokupienia dodatków poprzez mikropłatności.

RadioZET.pl/PAP