Zamknij

„Pokazanie Polskiego Ładu wywoła hejt”. Tak bardzo wzrosną podatki?

23.07.2021 20:01
Jarosław Kaczyński prezentujący Polski Ład
fot. MAREK MALISZEWSKI/REPORTER/East News

Jeśli PiS zdecyduje się na przekazanie do konsultacji Polskiego Ładu bez poprawek proponowanych przez Porozumienie, „wyleje się na nich hejt Polaków”. Partia Gowina chce wprowadzenia ulgi dla klas średniej oraz ulgi dla samozatrudnionych.

Polski Ład to szykowana przez PiS rewolucja systemu podatkowego.  Rząd obiecuje obniżkę podatków dzięki wprowadzeniu kwoty wolnej do PIT w wysokości 30 000 zł. Jak wyliczyli ekonomiści, korzyści płynące z tego rozwiązania bardzo szybko neutralizowane są przez nową składkę zdrowotną, którą płacić trzeba będzie od każdego zarobionego złotego.

W rezultacie wyższe podatki w Polskim Ładzie płaciliby już Polacy zarabiający zaledwie średnie krajowe wynagrodzenie. W jeszcze gorszej sytuacji znalazłyby się osoby prowadzące samodzielnie działalność gospodarczą i rozliczające się podatkiem liniowym. Dla nich obciążenie dochodów wzrosłoby z obecnych 19 procent do 28 procent. Nad złagodzeniem skutków wprowadzanej przez Polski Ład podwyżki podatków dyskusje w Zjednoczonej Prawicy trwają od 18 maja 2021, czyli przedstawienia założeń programu. Konsensusu nie udało się wypracować, a gdyby program w obecnym kształcie został przedstawiony Polakom, na rząd „wylałaby się fala hejtu”.

Polski Ład wywoła hejt? Porozumienie o pokazaniu programu Polakom

Polski Ład ma zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 roku. 10 najważniejszych ustaw, w tym zmieniająca system podatkowy, miało być uchwalonych w ciągu 100 dni. Minęła jedna trzecia tego czasu, a ostatecznej wersji reformy wciąż nie zobaczyliśmy.

Wynika to z braku zgody Porozumienia na wzrost obciążeń podatkowych przemycanych przez PiS. Formacja Gowina domaga się ulgi dla klasy średniej, dzięki której nie stracić na reformie mają zarabiający na umowie o pracę do 10-12,5 tys. zł brutto (granica często się zmienia w kolejnych wypowiedziach) oraz ulgi dla samozatrudnionych, których rząd chce znacznie bardziej wycisnąć.

Konsensusu jednak wciąż brak, a jak powiedział serwisowi money.pl jeden z członków partii Gowina, pokazanie Polskiego Ładu w obecnym stanie spowodowałoby ostre i negatywne reakcje.

Jeśli PiS zdecyduje się wysłać Polski Ład do konsultacji społecznych bez naszej akceptacji, wyleje się na nich hejt Polaków, którzy tych rozwiązań w większości nie akceptują. Nie chcemy brać w tym udziału.

przedstawiciel Porozumienia

Z powodu opóźnienia i analiz zapowiedzi Polski Ład nie cieszy się zbyt dużym poparciem. W związku z tym politycy PiS w weekendy objeżdżają kraj i starają się przekonać do swojej wizji. To właśnie podczas jednego z taki spotkań marszałek Sejmu Elżbieta Witek sugerowała przeciwnikom rządu, że nie powinni pobierać 500 plus ani przechodzić na emeryturę w wieku ustalonym przez PiS.

Ociepleniu wizerunku Polskiego Ładu ma służyć przyspieszenie wdrożenia części nowych świadczeń socjalnych, takich jak 1000 plus czy dopłaty do kredytów mieszkaniowych dla rodzin wielodzietnych.

RadioZET.pl/money.pl