Zamknij

Pojawi się nowy banknot o nominale 19 złotych

26.09.2019 09:30
Nowy banknot 19 złotych
fot. NBP

Narodowy Bank Polski wyemituje nowy banknot kolekcjonerski na 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Wartość nominalna banknotu to 19 złotych.

Przednia strona banknotu przedstawia portret Ignacego Jana Paderewskiego, który jako patron w szczególny sposób związany jest z historią Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Obok napisu „niepodległa” zaprezentowany został stylizowany wizerunek orderu Orła Białego. Napis ten, odwzorowany z rękopisu Józefa Piłsudskiego, jest logotypem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Data umieszczona na banknocie, 25 stycznia 2019 r., to dzień, w którym przypada 100. rocznica powstania PWPW. Również wartość nominalna, 19 zł, nawiązuje do roku utworzenia Wytwórni.

Zobacz także

Na odwrocie  umieszczono wizerunek gmachu PWPW na tle panoramy współczesnej Warszawy. Obok znajduje się wbudowane w logotyp PWPW zabezpieczenie SPARK Live oraz pasek opalizujący, widoczny również w świetle UV w postaci powtarzających się liczby „19” i skrótu „NBP”.

Zobacz także

„Emisja banknotu kolekcjonerskiego upamiętniającego 100-lecie powstania Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych podkreśla szczególną funkcję, jaką PWPW pełni wobec państwa polskiego i jego obywateli” – informuje NBP.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych SA została powołana 25 stycznia 1919 roku. Do 1926 roku funkcjonowała pod nazwą Państwowe Zakłady Graficzne. Historia firmy nierozerwalnie wiąże się z historią odradzającego się państwa polskiego i losami obywateli.

Nowy banknot wejdzie do obiegu 2 października w nakładzie 55 tysięcy sztuk.

RadioZET.pl/NBP