Zamknij

Pogarszają się nastroje w przemyśle. Powinniśmy obawiać się spowolnienia polskiej gospodarki?

Olga Papiernik
08.09.2018 09:51
huta
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East NEws

Ostatni odczyt wskaźnika PMI pokazał silny spadek nastrojów w polskim przemyśle – jego wartość jest najniższa od października 2016 r. – To poważny sygnał, że w drugiej połowie roku tempo wzrostu PKB może spowolnić – mówi główny ekonomista XTB dr Przemysław Kwiecień.

 Lipcowe dane z polskiej gospodarki były dobre, ale dane ankietowe przedsiębiorstw o profilu przemysłowym wskazują na dość istotny spadek aktywności; pierwsze wskazania PMI za III kwartał sugerują, że są zagrożenia, na które powinniśmy zwrócić uwagę – przestrzega Kwiecień.

Indeks PMI bada nastroje menedżerów z krajowych firm produkcyjnych. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zachowywał się dość stabilnie – oscylował wokół poziomu 54 punktów, natomiast dwa minione miesiące przyniosły jego spadek – w sierpniu było to już jedynie 51,4 punktów.

Według Kwietnia to poważny sygnał dla gospodarki. – Każdych kilka punktów ma tu znaczenie, bo już poziomy poniżej 50 punktów oznaczałyby ryzyko silnego spowolnienia, przynajmniej w przemyśle –tłumaczy.

MarketNews24/OP