Zamknij

Warzywa są droższe nawet o kilkaset procent. Najwięcej biała kapusta

Piotr Drabik
23.05.2019 13:04
Podwyżki warzyw nawet o kilkaset procent. Najwięcej biała kapusta
fot. Piotr Kamionka/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Nawet o kilkaset procent w ostatnich miesiącach podrożały ceny warzyw. Przede wszystkim za kapustę i pietruszkę. Jednocześnie spadła cena niektórych owoców np. malin.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Według "Rzeczpospolitej", która powołała się na najnowszy "Raport Rolny" wydawany przez państwowy Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, najwięcej w ostatnich miesiącach podrożała biała kapusta. W porównaniu z ubiegłym rokiem za warzywo trzeba zapłacić o 639 procent więcej. 

Dlaczego warzywa drożeją?

Dwa razy więcej trzeba płacić za pietruszkę. W kwietniu 2018 roku w skupach kosztowała 4,92 zł za kg, a 12 miesięcy później już 8,11 zł. Wśród powodów susza, która niszczyła zwłaszcza zboża i warzywa korzeniowe.

Zobacz także

Gazeta podała przykład dwóch wiodących sklepów internetowych z produktami spożywczymi. Za pietruszkę zapłacimy w nich od 14 do 20 złotych za kg, a dla porównania - za kilogram schabu mniej - średnio 17 – 20 zł. 

Z kolei cebula w spółdzielniach ogrodniczych jest droższa o 245 proc., a na targowiskach – o 76 proc.

- Zgodnie z danymi GUS najsilniej podrożały ziemniaki (w marcu płaciliśmy za nie 83 proc. więcej niż przed rokiem), cebula (48 proc.), kapusta (43 proc.) i warzywa korzeniowe, w tym np. marchewka (34 proc.) – podkreślił Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole, w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną".

Zobacz także

Jak długo potrwają podwyżki warzyw?

Wysoki poziom cen utrzyma się prawdopodobnie do połowy 2019, czyli do momentu pojawienia się większej podaży warzyw z nowych zbiorów. Późniejsze wysiewy warzyw gruntowych z uwagi na przesuszenie gleby, mogą oddalić w czasie oczekiwane obniżki - wskazał Mariusz Dziwulski, analityk PKO Bank Polski z departamentu analiz ekonomicznych. 

Jednak nie wszystkie warzywa i owoce drożeją. Przykładem są maliny, które przed rokiem kosztowały 65 zł za kilogram, a w tym roku ich spodziewana cena to 50 zł.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/Dziennik Gazeta Prawna/PTD