Zamknij

„Wypłaty takie, jak w zeszłym roku”. Żołnierze nie otrzymali podwyżek [NASZ NEWS]

Piotr Drabik
04.01.2019 15:55
Podwyżki w wojsku. Żołnierze nie zauważyli większych pensji na swoich wypłatach
fot. pryzmat/Shutterstock (ilustracyjne)

Resort obrony zapowiedział podwyżki dla żołnierzy i cywilnych pracowników armii od początku 2019 roku. Tymczasem wojskowi w swoim wynagrodzeniu nie dostrzegli na razie żadnej różnicy, choć wypłaty mają z góry za rozpoczęty miesiąc i w styczniowych przelewach powinny znaleźć się już dodatkowe pieniądze. O problem zapytaliśmy ministerstwo, które zapowiedziało, że dopiero pracuje nad wdrożeniem przepisów o wzroście wynagrodzenia.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

„Nasz rząd obiecał podwyżki płac w wojsku od 1 stycznia. Dziś (3 stycznia – przyp. red.) wpłynęły wypłaty takie, jak w zeszłym roku. Kolejna afera?” – zaalarmował nas Łukasz, jeden z żołnierzy.

Podobnie jak reszta swoich kolegów i koleżanek z wojska liczył na to, że w styczniowej pensji płaconej z góry za każdy miesiąc zobaczy zapowiadane podwyżki. 

Zobacz także

Średnie uposażenie żołnierzy zawodowych od nowego roku miało wzrosnąć o około 540 złotych, a w przypadku pracowników cywilnych wojska podwyżki miały wynieść ponad 300 złotych.

Na potwierdzenie tego, że wysokość pensji naszego czytelnika nie wzrosła od nowego roku, świadczą wysłane nam kopie z rachunku bankowego. Na przelewach z listopada ubiegłego roku i stycznia tego roku widnieje taka sama kwota.

Rachunek dla żołnierza za listopad 2018 roku
Rachunek dla żołnierza za styczeń 2019 roku

Zobacz także

Wojskowi muszą jeszcze czekać

Zapytaliśmy Ministerstwo Obrony Narodowej, dlaczego żołnierze nie otrzymali zapowiadanego wzrostu wynagrodzenia.

„Podwyżki uposażeń w resorcie obrony narodowej są faktem, jednakże w fazie wypracowywania znajduje się ich dokładna wysokość. Po uzyskaniu tzw. siatki uposażeń, wyrównanie zostanie wypłacone, licząc od 1 stycznia 2019 roku” – odpowiedział wydział prasowy MON.

Resort wyjaśnił, że „w związku z podwyższeniem wielokrotności kwoty bazowej, stanowiącej przeciętne uposażenie żołnierzy zawodowych, do poziomu 3,63 kwoty bazowej (wynoszącej 1523,29 zł) – w projekcie budżetu na 2019 roku zaplanowano wyższe środki finansowe na uposażenia żołnierzy zawodowych (podwyżkę) oraz opracowano projekt rozporządzenia MON”.

„Projekt, podnoszący uposażenia, jest obecnie konsultowany w ramach resortu, po czym zostanie skierowany do uzgodnień międzyresortowych. Zakłada się, że rozporządzenie wejdzie w życie w lutym 2019 roku, co oznacza, że nowe wyższe stawki uposażenia żołnierze otrzymają wraz z uposażeniem za marzec 2019 roku, z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 r. Nadmieniamy, że istnieje możliwość, że nowe wyższe stawki wraz z wyrównaniem, zostaną wypłacone już w lutym 2019 roku” – napisał resort obrony w przesłanej odpowiedzi. 

Zobacz także

Błaszczak zapowiedział podwyżki

Zgodnie z rozporządzeniem, o które wnosił minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak i podpisanym przez prezydenta Andrzeja Dudę w październiku, średnie uposażenie żołnierzy zawodowych wzrośnie średnio o ok. 540 zł netto.

Od nowego roku zmieniał się wskaźnik wielokrotności kwoty bazowej, od której ustala się podstawowe uposażenie żołnierza zawodowego. Mnożnik, który wynosił 3,2, od 1 stycznia 2019 r. wzrośnie do 3,63, co oznacza podniesienie przeciętnego uposażenia żołnierza zawodowego brutto o 655,01 zł.

Kwota bazowa dla wynagrodzeń żołnierzy i służb mundurowych nie zmienia się i wynosi nadal 1 tys. 523 zł i 29 gr brutto. Przy wskaźniku 3,20 średnia pensja żołnierzy wynosiła 4874,53 zł, a przy nowym wskaźniku 3,63 wzrośnie do 5529,54 zł brutto.

Średnio ponad 300 zł wyniesie podwyżka dla pracowników cywilnych wojska od 1 stycznia 2019 r.

Minister Błaszczak, przypominając na początku grudnia o podwyższeniu uposażeń od nowego roku, zaznaczył, że od 2011 r. podwyżki wynagrodzeń pracowników cywilnych były zamrożone. Dopiero w latach 2016 i 2017 podniesiono limity finansowe, co pozwoliło na podwyżkę średnio o 250 zł w 2016 r. i ponad 200 zł w 2017 r. – mówił wówczas Błaszczak.

Przypomniał też, że w połowie roku zdecydował o dodatkowych podwyżkach w 2018 r. dla pracujących w MON i przeznaczył na nie 114,5 mln zł. Pozwoliło to na średni wzrost wynagrodzenia wypłacanego przez MON pracownikom cywilnym średnio o 200 zł. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Piotr Drabik/PAP