Zamknij

Podwyżki i nowa lista płac w kancelarii premiera. Jakie zarobki?

21.10.2020 15:19
Podwyżki w kancelarii premiera. Nowa lista płac. Jakie zarobki?
fot. LUKASZ SZELAG/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Podwyżki w kancelarii premiera. Opublikowano nową siatkę płac, która zakłada zrównanie wynagrodzeń do minimalnych pensji oraz likwidację niektórych stanowisk.

Podwyżki w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) to tylko jeden z punktów rozporządzenia szefa rządu, które opublikowano w poniedziałek. Zgodnie z projektem, zatrudniony w KPRM ekspert (nowe stanowisko) będzie musiał mieć wyższe wykształcenie i trzy lata stażu pracy, a jego wynagrodzenie zasadnicze będzie wynosiło od 4 do 8 tys. zł brutto.

Z kolei asystenci, w tym asystenci premiera, wicepremierów, ministrów-członków RM będą zarabiać od 3 do 7 tys. zł brutto i również będą musieli posiadać wyższe wykształcenie. Według wcześniejszego rozporządzeniem premiera z 2017 roku asystent w KPRM mógł dostać od 2500 do 6560 zł brutto.

Lista płac w kancelarii premiera

Administrator będzie otrzymywał pensje w wysokości od 2,8 tys. zł do 6 tys. i będzie musiał posiadać minimum średnie wykształcenie. Z kolei sekretarz lub sekretarka z minimum średnim wykształceniem będą zarabiać od 2,8 tys. zł do 5,5 tys. zł brutto.

Dla porównania - zgodnie z podobnym rozporządzeniem premiera wydanym w 2017 roku sekretarz lub sekretarka mogli liczyć na pensję w wysokości 2000 do 5060 zł brutto. Ostatnim ze stanowisk jest "operator" (nowe stanowisko), co do którego nie określono wymogu posiadanego wykształcenia, będzie zarabiał od 2,8 tys. zł do 4 tys. zł brutto.

Zobacz także

Podwyżki płac miałyby obowiązywać z datą wsteczną - od 6 października tego roku. Skąd podwyżki w kancelarii premiera? W uzasadnieniu do projektu podkreślono, że w katalogu stanowisk w KPRM znalazły się także stanowiska z Ministerstwa Cyfryzacji włączonego do Kancelarii. Do katalogu stanowisk wprowadzone zostały stanowiska eksperta z wymaganiami wyższego wykształcenia i trzema latami pracy oraz administratora z wymaganiami średniego wykształcenia oraz operatora.

Z katalogu wyłączono natomiast stanowiska kierowcy samochodu osobowego oraz konserwatora, ponieważ - jak podkreślono w uzasadnieniu - nie planuje się ich utrzymania w kancelarii premiera.

Zobacz także

Część stanowisk zostało także usuniętych z katalogu, ponieważ nie są - jak dodano w uzasadnieniu - stanowiskami urzędniczymi w służbie cywilnej. Chodzi m.in. o stanowiska: dyrektora (i wicedyrektora) departamentu, biura, sekretariatu, głównego księgowego, radcy premiera, wicepremiera i szefa KPRM, radcy prawnego, naczelnika wydziału, głównego specjalisty, starszego specjalisty, starszego legislatora, starszego księgowego, kierowników kancelarii ogólnej, kancelarii tajnej i archiwum,

Ponadto - jak zaznaczono - projekt zakłada dostosowanie przedziałów wysokości wynagrodzenia zasadniczego do obowiązującej wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wzrostu w 2020 r. o 6 proc. wynagrodzeń w sferze budżetowej. Zgodnie z projektem decyzję o ewentualnej podwyżce wynagrodzenia będzie podejmował Dyrektor Generalny KPRM.

RadioZET.pl/PAP