Zamknij

Jakie podwyżki i obniżki w 2021 roku?

27.12.2020 16:54
Podwyżki w 2021 roku. Jakie produkty i usługi będą droższe?
fot. Naluenart Pimu/Shutterstock (ilustracyjne)

Pieczywo, paliwo, prąd, konta w banku - to tylko niektóre produkty i usługi, które mogą podrożeć w 2021 roku. Do tego dochodzą nowe podatki i wzrost dotychczasowych danin. Jednak w najbliższych miesiącach spodziewane są także obniżki.

Rok 2021 upłynie zapewne pod znakiem kontynuacji walki z pandemią koronawirusa. Eksperci i politycy prognozują, że ogólnoświatowa akcja szczepień, która rozpoczęła się w listopadzie i grudniu mijającego roku, powinna spowodować normalizację sytuacji w sferze gospodarczej i społecznej. 

Największy w Polsce kryzys gospodarczy od 1989 roku nie oszczędzi portfeli także przez najbliższe miesiące. Inflacja, czyli wzrost cen towarów i usług, może być nadal rosnąć, a rząd zapowiedział wprowadzenie nowych podatków.

Jakie podwyżki w 2021 roku?

Według ekspertów i analityków, których cytował portal TVN24.pl, w 2021 roku możemy przygotować się na podwyżki cen żywności, napojów czy niektórych usług. Oto najważniejsze spodziewane podwyżki w nowym roku:

Zobacz także

 • Droższe pieczywo i produkty zbożowe,
 • Droższe napoje słodkie. Zgodnie z ustawą o podatku cukrowym, nowa danina dzieli się na dwie części - stałą i zmienną. Opłata stała to 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej, dodatek 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna), opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram/100 ml w przeliczeniu na litr napoju,
 • Droższy alkohol wysokoprocentowy w małych butelkach o pojemności 300 ml (tzw. małpki). Danina wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Jak to wygląda na przykładach? 1 zł podatku od 100 ml małpki wódki 40 procent, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40 procent i 88 gr od 250 ml małpki wina 14 procent,
 • Ceny mieszkań wyższe o 5-7 proc. w porównaniu do mijającego roku,
 • Wzrost cen paliw, prawdopodobnie w drugiej połowie roku. - To, że rozpoczęły się programy szczepień w różnych krajach, to realnie na rynek ropy naftowej wpłynie bardziej w drugiej połowie roku niż w pierwszej połowie roku - podkreśliła Urszula Cieślak z BM Reflex, w rozmowie z TVN24.pl,
 • Wzrost cen energii elektrycznej. "W przypadku Enei, wzrost taryfy wyniesie 3,5 proc., dla PGE Obrót będzie to 3,6 proc., Energi Obrót - 3,6 proc. a dla Tauron Sprzedaż - 3,55 proc." - podał portal TVN24.pl,
 • Wzrost cen nowych samochodów. Zdaniem wiceprezesa firmy Carsmile Michała Knittera nowe auta w 2021 roku wzrosną o ok. 10 proc.  
 • Wzrost opłat bankowych m.in. mBanku i BOŚ Banku,
 • Wyższe opłaty za śmieci np. od 1 kwietnia w Warszawie i od stycznia w Rybniku,
 • Wyższe podatki od nieruchomości - ustalane są na podstawie stawek maksymalnych narzucanych przez resort finansów. "Podatek od budynków mieszkalnych ma wynieść maksymalnie 0,85 zł od 1 m kw. powierzchni użytkowej (obecnie 0,81 zł). Z kolei górna granica podatku od budynków związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej osiągnie poziom 24,84 zł od 1 m kw (obecnie 23,90 zł)" - podał TVN24.pl.

Zobacz także

Jednak nowy 2021 rok oznacza nie tylko same podwyżki. Niektóre produkty i usługi potanieją w stosunku do mijającego roku. To główne zapowiedzi oszczędności dla naszych portfeli:

 • Mięso wieprzowe, jabłka, cebula i ziemniaki,
 • Rachunki za gaz spadną o ok. 4,5 proc., 
 • Uspokojenie kursów złotego względem zagranicznych walut.

Poza wspomnianym wcześniej podatkiem cukrowym rząd Mateusza Morawieckiego zapowiedział inne nowe lub zmienione daniny. Wśród nich podatek handlowych od największych powierzchniowo sklepów, wzrost wysokości abonamentu RTV czy drastyczne ograniczenie podatkowej ulgi abolicyjnej.

RadioZET.pl/TVN24.pl