Zamknij

Pracodawcy rezygnują z podwyżek dla pracowników

20.01.2020 14:04
Podwyżki w 2020 roku. Firmy zmagają się z rosnącymi kosztami
fot. GaudiLab/Shutterstock (ilustracyjne)

Spada liczba firm deklarujących przyznanie pracownikom podwyżek. Rynek pracownika zaczyna słabnąć, a pracodawcy zmagają się z rosnącymi kosztami – wynika z raportu firmy Grant Thornton.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Silna presja płacowa, wzrost minimalnej pensji, spadające bezrobocie i duża konkurencyjność na rynku. Te wszystkie czynniki w ostatnich latach sprawiały, że to pracodawcy musieli bić się o dobrego pracownika. Zachętą były m.in. podwyżki.

Z analizy firmy doradczej Grant Thornton wynika, że średnie i duże firmy w 2020 roku chcą nadal dynamicznie podnosić zatrudnienie, ale już znacznie mniej chętnie zamierzają przyznawać podwyżki.

Zobacz także

Autorzy raportu obawiają się, że dobra passa pracowników powoli się kończy. W ostatnim czasie wzrosła nie tylko pensja minimalna, ale też przeciętne wynagrodzenie. To na przestrzeni ostatnich dwóch lat wzrosło o 27 procent i sięga dziś 5 tysięcy złotych brutto.

- Ten silny wzrost płac – choć podnosił firmom koszty pracy – sprzyjał pracownikom, konsumpcji czy oszczędnościom gospodarstw domowych – informuje Grant Thornton

Odczuwalne lekkie wyhamowanie wzrostu gospodarczego sprawia, że pracodawcy nieco mocniej trzymają się za kieszeń i nie zamierzają już szaleć z podwyżkami płac. Do rynku pracodawcy jeszcze nam daleko, ale oznaki przesilenia są już widoczne 

-stwierdza cytowana w komunikacie Monika Smulewicz,Partner, Departament Outsourcingu

Prognozowanie osłabienie w gospodarce sprawi jednak, że pracodawców nie będzie już stać na podwyżki – wynika z raportu. Jego autorzy wskazują, że obecnie już tylko 20 procent firm planuje w najbliższym roku podnosić pracownikom.

Zobacz także

- Tak niski odsetek ostatnio odnotowaliśmy pięć lat temu. Przed rokiem wynosił on 36 procent, a dwa lata temu – 31 procent – czytamy w raporcie

Podwyżek nie będzie, ale wciąż potrzeba rąk do pracy. Choć firmy rezygnują z przyznawania premii, nadal deklarują chęć zwiększania zatrudnienia. Według badania, 24 procent średnich i dużych firm planuje tworzenie nowych miejsc pracy w bieżącym roku. To wynik niemal taki sam jak przed rokiem i najwyższy w dziesięcioletniej historii badania.

Zobacz także

RadioZET.pl/Grant Thornton