Zamknij

Wyższe emerytury, trzynastki i czternastki. Nowe obietnice premiera

31.08.2020 08:38
Premier pisze list do seniorów
fot. Krzysztof Kaniewski/REPORTER/East News

Trzynastki i czternastki będą wypłacane nawet w obliczu kryzysu – wynika z deklaracji premiera Mateusza Morawieckiego. Szef rządu napisał list do seniorów, który został opublikowany na łamach „Super Expressu”.

Trzynaste i czternaste emerytury będą wypłacane nawet w dobie kryzysu, a najmniej zarabiający emeryci będą mogli liczyć na podwyżkę świadczeń w wysokości 50 złotych brutto.

Premier Mateusz Morawiecki napisał list do seniorów, w którym uspokaja, że wypłata świadczeń nie jest zagrożona. „Choć epidemia nie ustępuje i czekają nas jeszcze miesiące walki z wirusem, to jednego możecie być pewni. W pierwszej kolejności myślimy o tych, którzy są najbardziej potrzebujący” – napisał szef rządu w liście do emerytów.

Podwyżki emerytur, trzynastki i czternastki w dobie pandemii. Jest deklaracja premiera

Mateusz Morawiecki w liście do seniorów pisze o skutkach kryzysu gospodarczego wywołanego pandemią koronawirusa.

Zobacz także

Epidemia sprawiła, że wiele osób niepokoi się o stan swoich finansów. Mierzymy się z największym kryzysem gospodarczym, jak mówi wielu, co najmniej od wojny” – czytamy w liście.

Wielu z Państwa zadaje sobie pytanie czy w czasie tak ogromnych wydatków starczy jeszcze pieniędzy na to, by zagwarantować 13. i obiecaną na przyszły rok 14. emeryturę. Chcę więc podkreślić, że właśnie środki na emerytury zagwarantowaliśmy w nowej ustawie budżetowej w pierwszej kolejności 

-zadeklarował premier Morawiecki w liście

Premier zapewnił, że emerytury trafią do seniorów z uwzględnieniem obiecanych podwyżek. Będą też trzynastki, a od 2021 roku – czternastki. W liście czytamy także, że rząd Prawa i Sprawiedliwości poprzez politykę senioralną naprawia „zaniedbania nagromadzone przez 30 lat”. Premier pisze o systematycznych podwyżkach emerytur, trzynastych i czternastych świadczeniach.

Zobacz także

„Przez lata o godnej emeryturze polscy seniorzy mogli tylko pomarzyć. Dziś powoli, krok po kroku, staje się ona faktem również w Polsce. 14. emerytura była kolejną obietnicą, którą złożyliśmy Państwu razem z Prezydentem Andrzejem Dudą. Dlatego mimo ogromnych zagrożeń gospodarczych, które nas czekają z tej obietnicy się wywiązujemy” – czytamy w liście.

Morawiecki zaznaczył, że już w przyszłym roku do seniorów trafi o około 1250 złotych więcej. Przyszłoroczna waloryzacja wyniesie co najmniej 50 złotych, a w kolejnych latach świadczenia nadal mają rosnąć – wynika z deklaracji Morawieckiego.

„Dziś nie musicie się Państwo niepokoić o przyszłość swoich finansów i bezpieczeństwo finansów publicznych państwa” – podsumował premier.

RadioZET.pl/”Super Express”