Zamknij

Co z podwyżkami na uczelniach? Gowin: będą, ale mniejsze

06.02.2020 14:15
Gowin o podwyżkach na uczelniach
fot. WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Jarosław Gowin, wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną” mówił, że pracownicy uczelni wyższych doczekają się podwyżek, lecz nieco mniejszych niż pierwotnie planowano.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Będzie druga transza podwyżek na uczelniach - zapewnia na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" wiceszef resortu nauki Jarosław Gowin. Przyznaje jednak, że podwyżki nie będą tak duże, jak zapowiadano.

Zobacz także

Dziennik zaznaczył, że w projekcie ustawy budżetowej nie zagwarantowano środków na wypłaty podwyżek dla środowisk akademickich. Gowin w odpowiedzi na pytanie o wzrost pensji zapewnił, że wynagrodzenia na uczelniach wzrosną o ok. 6 proc.

Podwyżki zostaną wypłacone po wejściu w życie ustawy budżetowej z wyrównaniem od stycznia 

– wskazał Jarosław Gowin

PAP przypomina, że w 2019 roku szkoły wyższe otrzymały zwiększoną subwencję - był to 7-procentowy wzrost w stosunku do kwoty ze swojego funduszu wynagrodzeń z 2017 roku. Jeszcze końcem 2018 roku Gowin zapowiadał, że to nie koniec podwyżek. Mówił wówczas o 30-procentowym wzrośnie pensji dla pracowników uczelni do końca 2021 roku.

Zobacz także

W innych swoich wystąpieniach - m.in. w lutym 2019 r. w Sanoku - mówił, że w następnych latach będą to podwyżki rzędu 10 procent – przypomina PAP.

Związkowcy z „Solidarności” szybko zareagowali na brak zagwarantowanych na podwyżki środków w budżecie na 2020 rok.

Zobacz także

Związkowcy wyrazili też oczekiwanie, że rząd "zapewni zadeklarowany 10 proc. wzrost wynagrodzeń pracowników szkolnictwa wyższego i nauki w 2020 roku".

RadioZET.pl/PAP/”Dziennik Gazeta Prawna”