Zamknij

Podwyżki dla posłów. Sejmowa komisja za

14.08.2020 07:45
Podwyżki dla posłów. Sejmowa komisja za, podobnie jak opozycja
fot. JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Jest projekt ustawy w sprawie podniesienia pensji posłom i innym urzędnikom państwowym. Sejmowa Komisja Regulaminowa, Spraw Poselskich i Immunitetowych jednogłośnie poparła pomysł. 

Posłowie przed dwoma laty zdecydowali o obniżce pensji parlamentarzystom i samorządowcom o 20 proc. To było pokłosiem niezadowolenia społecznego z powodu premii przyznanej przez była szefową rządu Beatę Szydło sobie oraz podległym jej ministrom.

Po lipcowych wyborach i zaprzysiężeniu prezydenta Andrzeja Dudy na kolejną kadencję, w Sejmie pojawiła się inicjatywa podwyżki wynagrodzeń nie tylko posłom, ale również innym osobom wykonującym najważniejsze funkcje w państwie.

Prezydent, ministrowie i posłowie będą zarabiać więcej?

Chodzi - jak poinformował szef Komisji, poseł PiS Kazimierz Smoliński - o projekt nowelizacji ustawy z 31 lipca 1981 r. o wynagrodzeniu osób zajmujących kierownicze stanowiska państwowe. Podkreślił, że projekt był konsultowany i ustalony między klubami parlamentarnymi i dotyczy "podwyższenia wynagrodzenia".

Zobacz także

Wszystkie klub parlamentarne rekomendują przyjęcie tej ustawy, związanej ze zmianą wynagrodzenia, podwyższeniem tego wynagrodzenia, w związku z tym, że było to konsultowane, jest to ustalone między klubami, chciałbym przejść do głosowania

Kazimierz Smoliński

Ostatecznie wszystkich 12 posłów, obecnych na posiedzeniu komisji, zagłosowało za projektem. Sekretariat komisji regulaminowej wyjaśnił w rozmowie z PAP, że chodzi o "podwyższenie wynagrodzenia parlamentarzystom", a odpowiednie druki pojawią się jeszcze w czwartek.

Co zakłada proponowana ustawa? Kompletnie zmienia ona system wynagrodzeń dla prezydenta, premiera, ministrów, posłów, senatorów i samorządowców. 

Na przykład obecnie prezydent RP otrzymuje pensje "odpowiadającą siedmiokrotności kwoty bazowej oraz dodatku funkcyjnego odpowiadającego trzykrotności kwoty bazowej, której wysokość ustaloną według odrębnych zasad określa ustawa budżetowa".

Zobacz także

Z kolei w najnowszym projekcie ustawy zmieniono ten przelicznik w oparciu o wynagrodzenie bazowe sędziów Sądu Najwyższego. Podobnie w przypadków np. ministrów czy posłów.

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano wprost, że nowe prawo ma zrekompensować posłom i senatorom obniżkę wynagrodzenia o 20 proc. w 2018 roku oraz "zniwelować różnicę pomiędzy wynagrodzeniami osób kluczowych dla władzy wykonawczej i ustawodawczej a przedstawicielami głównych organów władzy sądowniczej.

Podstawą do obliczenia wynagrodzenia pensji sędziów SN jest przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale poprzedniego roku. W 2019 roku było to 4839,24 zł. Wynagrodzenie zasadnicze sędziego SN oblicza się przez mnożnik 4,13.

W uzasadnieniu ustawy nie podano kosztów podwyżki dla urzędników i polityków, ale zostaną one sfinansowane z budżetu państwa.

RadioZET.pl/PAP