Zamknij

Podwyżki dla polityków. Ile zarobi prezydent i posłowie? [TABELA]

17.08.2020 09:09
Podwyżki dla polityków. Ile zarobi prezydent i posłowie? [TABELA]
fot. Tomasz Jastrzebowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Ile będzie zarabiać prezydent, premier i posłowie po podwyżkach? Zestawiliśmy zmiany w wynagrodzeniu najwyższych urzędników państwowych. Podwyżkami dla polityków zajmie się w poniedziałek Senat. 

Podwyżki dla polityków w ekspresowym tempie zostały uchwalone przez Sejm w piątek. Ustawa, którą zgodnie poprał PiS i opozycja (sprzeciwiła się tylko Konfederacja i partia Razem), wprowadza mnożnik w odniesieniu do wynagrodzenia sędziów Sądu Najwyższego. 

Dzięki temu wzrośnie wynagrodzenie najwyższych urzędników w państwie m.in. prezydenta, ministrów, posłów czy samorządowców. Nowe prawo ustanawia również pensję dla pierwszej damy, która do tej pory nie otrzymywała żadnego wynagrodzenia.

Zarobki polityków. Jakie podwyżki? [TABELA]

Według przyjętej w piątek ustawie, podstawę ustalenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN w danym roku stanowi przeciętne wynagrodzenie w drugim kwartale roku poprzedniego (w drugim kwartale 2019 r. kwota ta wyniosła 4839,24 zł).

Zobacz także

Dla obliczenia wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN przyjmuje się wielokrotność tej podstawy z zastosowaniem mnożnika 4,13. Daje to kwotę 19 986,06 zł - od tej kwoty można obliczyć zasadniczą pensję dla najwyższych urzędników w państwie po zmianach według podanego w ustawie mnożnika.

Prezydentowi RP przysługuje wynagrodzenie w wysokości 1,3-krotności wynagrodzenia sędziego Sądu Najwyższego określonego w stawce podstawowej. Pierwszej damie zapisano wynagrodzenie miesięczne odpowiadające 0,9-krotności wynagrodzenia sędziego SN. Do tej pory małżonka prezydenta nie mogła liczyć na żadną stałą pensje.

Wynagrodzenie marszałków Sejmu i Senatu ma odpowiadać 1,1-krotności wynagrodzenia sędziego SN określonego w stawce podstawowej, a posła i senatora - 0,63-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN.

Tak jak marszałkom obu izb, również premierowi przysługiwać ma wynagrodzenie odpowiadające 1,1-krotności wynagrodzenia sędziego SN. Wicepremierzy mają zarabiać tyle co sędziowie, a ministrowie - 0,9-krotność, a sekretarze i podsekretarze stanu - wiceministrowie - 0,85-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN.

Wojewodzie przysługiwać ma wynagrodzenie odpowiadające 0,75-krotności wynagrodzenia zasadniczego sędziego SN, a wicewojewodzie 0,65-krotności - zdecydowali posłowie. Marszałkowi województwa, wicemarszałkom oraz pozostałym członkom zarządu województwa przysługiwać będzie wynagrodzenie w wysokości nie większej niż 0,75-krotność wynagrodzenia sędziego SN określonego w stawce podstawowej.

Zobacz także

Wynagrodzenie starosty, wicestarosty oraz pozostałych członków zarządu powiatu ma wynosić nie więcej, niż 0,58-krotność wynagrodzenia sędziego SN, a wójta, burmistrza i prezydenta miasta nie więcej niż 0,70-krotność wynagrodzenia sędziego SN.

W poniższej tabeli prezentujemy zmiany w zarobkach najwyższych urzędników państwowych przed i po uchwaleniu nowej ustawy. Należy pamiętać, że do pensji poszczególnych polityków dochodzą również dodatki za wysługę lat, dodatki funkcyjne, diety parlamentarne czy pieniądze na prowadzenie własnych biur.

FUNKCJA OBECNE ZAROBKI ZAROBKI PO PODWYŻCE
Prezydent RP 20,4 tys. zł 25,9 tys. zł
Małżonka prezydenta RP BRAK 18 tys. zł
Marszałek Sejmu/Senatu 15 tys. zł 21,9 tys. zł
Wicemarszałek Sejmu/Senatu 12 tys. zł 17,9 tys. zł
Poseł/Senator 7,8 tys. zł 12,5 tys. zł
Premier RP 14,6 tys. zł 21,9 tys. zł
Wicepremier  13 tys. zł 19,9 tys. zł
Minister 12,7 tys. zł 17.9 tys. zł
Sekretarz/Podsekretarz stanu 10 tys. zł 16,9 tys. zł

Subwencje dla partii. Jakie zmiany? [TABELA]

Wraz z uchwaloną w piątek ustawą, wprowadzono również zmiany w wyliczaniu subwencji dla partii politycznych. Zgodnie z polskim systemem prawnym jedynym źródłem przychodów dla partii są subwencje wypłacane z budżetu państwa.

Ich wysokość zależy od wyniku uzyskanego w wyborach parlamentarnych. Wystarczy, że komitet wyborczy przekroczy 3 proc. w głosowaniu powszechnym, aby otrzymywać przez kolejne 4 lata pieniądze od państwa.

PARTIA SUBWENCJA PRZED SUBWENCJA PO
PiS 23,3 mln zł 34,9 mln zł
KO 19,9 mln zł 29,8 mln zł
SLD 11,4 mln zł 17,1 mln zł
PSL 8,3 mln zł 12,4 mln zł
Konfederacja 6,8 mln zł 10,2 mln zł

Ustawą o podwyżkach dla polityków i wzroście subwencji partyjnych zajmie się w poniedziałek Senat.

RadioZET.pl/Bankier.pl/PAP/Onet.pl