Zamknij

Nie będzie podwyżek dla nauczycieli? Gminom brakuje pieniędzy

08.11.2019 14:12
Brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli
fot. Shutterstock/sebra (ilustracyjne)

Samorządowcy mają problem z realizacją rządowych obietnic dotyczących wyższych płac w oświacie. Gminy szukają środków na wypłaty dla nauczycieli. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Resort edukacji przekonuje, że szkoły dostają pieniądze na wypłaty pensji nauczycielskich, samorządowcy są jednak innego zdania – pisze „Rzeczpospolita”.

Co więcej, w przyszłorocznym budżecie nie zagwarantowano środków na pokrycie wydatków związanych z wrześniową podwyżką dla nauczycieli, a także kolejną, która ma nastąpić w 2020 roku. Z wyliczeń Ministerstwa Edukacji Narodowej wynika, że przyszłoroczna subwencja oświatowa będzie o 6 procent większa niż w 2019 roku. W budżecie na ten cel zarezerwowano 49,7 miliarda złotych, co zdaniem ministerstwa ma wystarczyć na wypłaty wynagrodzeń.

Zobacz także

Potwierdził to minister Dariusz Piontkowski, który podał dokładne kwoty subwencji i wyliczył, ile pieniędzy potrzeba na wypłaty pensji. Warszawa w 2019 roku w ramach subwencji oświatowej otrzymała ponad 2 miliardy złotych, podczas gdy na wynagrodzenia nauczycieli potrzeba 1,75 miliarda. Podobnie jest w Krakowie: subwencja wynosi 916,6 miliona, a na pensje potrzeba niecałe pół miliona złotych.

Z wyliczeń samorządowców wynika jednak, że pieniędzy brakuje.

Subwencja oświatowa jest niedoszacowana o 24 miliardy złotych. Obecnie wydatki samorządów na oświatę wynoszą około 60 procent wysokości subwencji.

– mówi „Rzeczpospolitej" Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.

Jak dodał, samorządy potrzebują pieniędzy nie tylko na wynagrodzenia, ale także na utrzymanie szkół.

Zobacz także

Kłopoty finansowe mają szkoły w Krakowie – tam, w miejskiej kasie zabrakło 89 milionów złotych na wynagrodzenia – informuje dziennik. Jak dodaje „Rzeczpospolita”, pieniędzy brakuje także w mniejszych miejscowościach.

Do sprawy odnieśli się także związkowcy, którzy wyliczyli różnicę pomiędzy kwotą zaplanowanej subwencji a wydatkami gmin, uwzględniając podwyżki dla nauczycieli. Efekt? W 2020 roku zabraknie ponad 35 milionów złotych.

Zobacz także

Podwyżki dla nauczycieli 2019/2020

1 września nauczyciele doczekali się podwyżki wynagrodzeń. Jak teraz wyglądają ich minimalne pensje? Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem w tej sprawie pensje po wrześniowych podwyżkach wyglądają następująco:

  • nauczyciel stażysta z tytułem zawodowym licencjata (inżyniera), lecz bez przygotowania  pedagogicznego zarobi co najmniej 2450 złotych brutto
  • stażysta  bez przygotowania z tytułem magistra zarobi 16 złotych więcej – 2466 złotych
  • pensja nauczyciela stażysty - magistra z przygotowaniem pedagogicznym-  wynosi teraz 2782 złote
  • pensja nauczyciela kontraktowego w zależności od poziomu wykształcenia i doświadczenia to odpowiednio: 2466 złotych, 2509 złotych, 2862 złote. 
  • minimalne wynagrodzenie nauczyciela mianowanego rozpoczyna się pensją w wysokości 2486 złotych do 3250 złotych
  • nauczyciel dyplomowany – w zależności od stażu i kwalifikacji – zarobi od 2905 złotych do 3817 złotych.

Zobacz także

Zgodnie z zapowiedzią ministra Piontkowskiego w przyszłym roku pensje znów pójdą w górę. Nauczyciele mogą liczyć na 6-procentowe podwyżki.  

RadioZET.pl/”Rzeczpospolita”