Zamknij

Podwyżki od 1 września 2019. Na co mogą liczyć nauczyciele?

02.09.2019 11:28
Podwyżki dla nauczycieli 2019/2020
fot. Shutterstock/Syda Productions (ilustracyjne)

W nowym roku szkolnym nauczyciele otrzymają podwyżkę i kilka nowych dodatków do pensji. Jak wynika z rządowych zapowiedzi, to nie wszystko, na co mogą liczyć.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Po fali strajków w szkołach wynagrodzenia nauczycieli pójdą w górę. Od 1 września 2019 roku do końca grudnia ich pensja ma być wyższa o 9,6 procent. To już druga w tym roku podwyżka. Pensje wzrosły już w styczniu 2019 roku. Wówczas nauczyciele dostali 5 procent podwyżki.

Podwyżki dla nauczycieli. Zmiany od 1 września 2019 roku.

Od 1 września wzrośnie pensja zasadnicza dla nauczycieli. Dzięki podwyżkom średnie wynagrodzenie nauczyciela stażysty wyniesie 3338 złotych. Nauczyciel kontraktowy zarobi średnio 3705 złotych brutto, a mianowany 4806 złotych. Najwięcej zarobi nauczyciel dyplomowany – średnio 6141 złotych brutto.

Wynagrodzenie zasadnicze nauczyciela stażysty brutto Przed 1 września: 2538 zł Po zmianach: 2782 zł
Wynagrodzenie nauczyciela kontraktowego brutto Przed 1 września: 2611 zł Po zmianach: 2862 zł
Wynagrodzenie nauczyciela mianowanego brutto Przed 1 września: 2965 zł Po zmianach: 3250 zł
Wynagrodzenie nauczyciela dyplomowanego brutto Przed 1 września: 3483 zł Po zmianach: 3817 zł

Podwyżka ma zostać wypłacona do 30 września z wyrównaniem od 1 września.

Zgodnie z zapowiedziami Ministerstwa Edukacji Narodowej – to nie koniec podwyżek.

Na pewno w przyszłym roku będzie podwyżka wynagrodzeń nauczycieli. Rozmawiałem o tym z premierem i ministrem finansów.

- powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski w wywiadzie dla PAP.

Jak dodał, niedługo znane będą szczegóły kolejnych podwyżek.

Karta nauczyciela na nowo. Jakie dodatki do pensji w 2019 roku?

Wynagrodzenie zasadnicze to nie wszystko. Karta nauczyciela przewiduje przynajmniej kilka dodatków, które zwiększają pensję nauczycielską. To między innymi dodatek za wysługę lat, dodatek za wychowawstwo czy pełnienie funkcji kierowniczej, dodatek motywacyjny, dodatek za warunki pracy czy jej uciążliwość. Dokument mówi także o nagrodzie jubileuszowej, trzynastce, wypłacie za nadgodziny i odprawie.

Zobacz także

Cześć z tych dodatków wypłacana jest w wysokości zależnej od kwoty zasadniczego wynagrodzenia. Zatem każda kolejna podwyżka zasadniczej pensji w konsekwencji sprawia, że nauczyciel otrzyma dodatek w wysokości wyższej niż dotychczas.

W roku szkolnym 2019/2020 początkujący nauczyciele mogą liczyć na lepsze warunki pracy. Od 1 września obowiązuje dodatek na start dla nauczycieli stażystów. Jest to jednorazowe świadczenie w wysokości 1000 złotych.

Zobacz także

Od 1 września obowiązywać będą też przepisy wprowadzające minimalną wysokość dodatku za wychowawstwo dla „nauczycieli, którym powierzono sprawowanie funkcji wychowawcy klasy”, czyli nauczycielom uczącym w szkołach. Określono ją na poziomie 300 zł. Do tej pory ustalenie wysokości dodatku było autonomiczną decyzją samorządu.

Krótsza ścieżka awansu nauczycieli

Od tego roku nauczyciele zwiększą swoje szanse na awans, a co za tym idzie – podwyżkę. Nowela karty nauczyciela przywraca przepisy sprzed 1 września 2018 roku. Wówczas nauczyciel stażysta mógł awansować na stopień nauczyciela kontraktowego w 9 miesięcy.

Rząd jednak zmienił przepisy i wydłużył okres awansu o rok. Od 1 września wracają „stare” zasady awansu, co oznacza, że nauczyciele szybciej będą mogli uzyskać wyższy stopień.

Wróciła także trzystopniowa skala oceny pracy, oddzielona od awansu zawodowego. Podczas awansu oceniany będzie tylko dorobek zawodowy nauczyciela za okres stażu. Ocena będzie się odbywała na wniosek nauczyciela, zwłaszcza w sytuacji robienia awansu zawodowego lub ubiegania się o stanowisko kierownicze.

Zobacz także

Nauczyciele szybciej otrzymają umowę o pracę na czas nieokreślony. Zgodnie z nowymi przepisami będzie limit czasu trwania umów o pracę, które placówka oświatowa może podpisać z nauczycielem. Maksymalny łączny czas trwania takich umów nie będzie mógł przekroczyć 36 miesięcy. Po nim umowa na czas określony będzie automatycznie zmieniana w umowę na czas nieokreślony.

RadioZET.pl/PAP