Zamknij

Podwyżki dla mundurowych. Skorzystają policjanci, strażacy, Służba Ochrony Państwa

02.12.2021 17:55
Podwyżki dla mundurowych. Skorzystają policjanci, strażacy, Służba Ochrony Państwa
fot. NewsLubuski/East News

Przedstawiciele służb otrzymają podwyżki. Na dodatkowy zastrzyk gotówki mogą liczyć strażnicy graniczni, pracownicy zakładów karnych, policjanci, strażacy i Służba Ochrony Państwa. Posłowie głosowali w czwartek (2 grudnia 2021) za przyjęciem ustawy o ustanowieniu programu modernizacji w służbach podległych MSWiA oraz w Służbie Więziennej w latach 2022-2025.

Wynagrodzenia policjantów, strażaków czy strażników więziennych stały w miejscu od długiego czasu. W zeszłym roku rząd zaproponował specjalny dodatek, szybko okrzyknięty „500 plus dla policjantów”.

Podwyżki planowane są w ramach programu modernizacyjnego na lata 2022 – 2025. W sumie wieloletni projekt pochłonie 10 mld zł. Z tej puli 6,4 mld zł przypadnie policji, 1,4 mld zł dostanie Straż Graniczna, 1,9 mld zł Państwowa Straż Pożarna, a 214 mln zł Służba Ochrony Państwa.

Program modernizacyjny służb na lata 2022 - 2025

Pozyskane środki zostaną przeznaczone nie tylko na podwyżki. W planach jest wykorzystanie 2,4 mld zł na inwestycje budowlane, 918 mln zł na zakup sprzętu transportowego, 238 mln zł za uzbrojenie, 635 mln zł na sprzęt informatyczny i łączność, a 189 mln zł pochłonie wyposażenie osobiste oraz ochronne funkcjonariuszy.

Ważnym elementem w strategii modernizacyjnej są także szkolenia i podnoszenie kwalifikacji przez funkcjonariuszy. Planowane są zmiany w systemie szkolnictwa policyjnego, reorganizację przejdzie m.in. Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji.

Plany związane z modernizacją wejdą w życie wraz z początkiem 2022 roku, a zmiany w ustawie o Policji „zaczną obowiązywać w terminach późniejszych, co tworzy możliwość optymalnego dostosowania do nowych rozwiązań prawnych”.

Teraz ustawa trafi pod obrady Senatu.

RadioZET.pl