Zamknij

Podwyżki dla medyków, ale nie wszystkich. Pielęgniarki protestują

30.10.2020 18:46
Dodatek covidowy dla służby zdrowia
fot. triocean/shutterstock (ilustracyjne)

Dodatek covidowy podzielił medyków. Wszystko przez decyzję posłów, którzy zdecydowali, że premia należy się jedynie tym, którzy zostali skierowani do walki z pandemią.

Podwyżki dla medyków są już niemalże pewne. Jednak nie wszyscy je dostaną. Sejm zdecydował, że dodatek covidowy należy się jedynie tym, którzy zostali skierowani do walki z koronawirusem.

Samorząd pielęgniarek i położnych w wydanym oświadczeniu wyraził oburzenie i rozgoryczenie, że nie wszyscy medycy mają dostać tzw. covidowy dodatek.

Dodatek dla wybranych medyków. Pielęgniarki protestują

Prawo i Sprawiedliwość chciało „naprawić błąd”, jaki na początku popełniła izba przyjmując poprawkę Senatu. Senatorowie rozszerzyli bowiem krąg beneficjantów specjalnych dodatków covidowych dla pracowników służby zdrowia.

Zobacz także

Posłowie poparli zapis, zgodnie z którym dodatek w wysokości 100 procent pensji przysługiwać będzie wybranym medykom. Chodzi o tych pracowników służby zdrowia, którzy zaangażowani byli w leczenie chorych na covid-19 lub podejrzanych o zakażenia.

Prezydium Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych stwierdza w swoim stanowisku, że z "oburzeniem i rozgoryczeniem przyjęło informację o złożeniu przez grupę posłów Klubu Prawo i Sprawiedliwość projektu zmieniającego zapisy, których celem jest odebranie wyższego wynagrodzenia pracownikom medycznym i tym samym eliminacja dodatków dla bohaterów z pierwszej linii frontu, których tak chętnie określają posłowie i senatorowie".

Samorząd pielęgniarek i położnych ocenił w stanowisku, że w ustawie potrzebny jest zapis, który gwarantowałby wyższe wynagrodzenie wszystkim pielęgniarkom i położnym mającym kontakt z pacjentem zakażonym lub podejrzewanym o zakażenie. Jak wskazano, chodzi o zapis, „który dawały gwarancje równego traktowania, odpowiedniego do ciężkiej i niebezpiecznej pracy wynagrodzenia wszystkim medykom".

W oświadczeniu czytamy, że wyróżnienie tylko tych medyków, którzy zostali wysłani do walki z pandemią to „wyraz arogancji ze strony parlamentarzystów”.

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych zaapelowała do wszystkich posłów i senatorów, o zmianę "bardzo niekorzystnej i dyskryminującej pod wieloma względami decyzji".

RadioZET.pl/PAP