Zamknij

Będą podwyżki dla pracowników skarbówki. Skąd rząd weźmie pieniądze?

28.11.2019 18:00
Podwyżki dla funkcjonariuszy i pracowników KAS 2020
fot. Shutterstock/kan_chana (ilustracyjne)

Pracownicy Krajowej Administracji Skarbowej w 2020 roku dostaną podwyżki. Pod znakiem zapytania pozostaje jednak kwestia ich sfinansowania.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Pracownicy skarbówki dostaną w 2020 roku podwyżkę z dwóch źródeł – pisze „Puls Biznesu”. Pracownicy i funkcjonariusze KAS mają otrzymać podwyżki zarówno wynikające z projektu ustawy budżetowej na 2020 rok, jak też z kwot przewidzianych na wzrost wynagrodzeń i uposażeń w programie wieloletnim "Modernizacja KAS w latach 2020-2022”.

Zobacz także

Gazeta dodaje, że związkowcy pracujący w skarbówce od miesięcy czekali na deklaracje resortu finansów w sprawie podwyżek. Organizacje związkowe powołały nawet komitet protestacyjny i rozpoczęły przygotowania do akcji. Po deklaracji podwyżki, jak sami przyznają, strajk nie będzie konieczny.

Gazeta przypomina, że w ustawie budżetowej uwzględniono 6-procentową podwyżkę płac dla całej budżetówki. Wcześniej jednak podjęto uchwałę w sprawie podwyżek. Z programu „Modernizacji KAS w latach 2020-2022” na podwyżki rząd miał przeznaczyć prawie miliard złotych w 3 lata.

Zobacz także

Związkowcy zaczęli się obawiać, że rząd nie da podwyżek z obu tych źródeł, a kwotę przewidzianą w uchwale modernizacyjnej pomniejszy o 6 proc. z ustawy budżetowej, dlatego domagali się jasnych deklaracji”- czytamy w dzienniku.

Niepokój związków zawodowych wzbudziły więc źródła finansowania podwyżek. Do tematu odniosła się Krajowa Administracja Skarbowa, która pisze na Twitterze, że trwają narady w sprawie sposobu finansowania podwyżek dla pracowników i funkcjonariuszy KAS, „ale ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły”.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/”Puls Biznesu”