Zamknij

Będzie podwyżka dla budżetówki. Związkowcy: to nie rozwiązuje problemów

25.08.2021 12:47
Budżet 2022 i podwyżki dla budżetówki
fot. Maciej Luczniewski/REPORTER/East News

Budżet na 2022 rok, którego projekt został przyjęty przez Radę Ministrów, zakłada wzrost płac dla pracowników strefy budżetowej. Zdaniem związkowców jednak podwyżki są niewystarczające.

Wynagrodzenie w budżetówce w minionym i bieżącym roku stanęły. Pandemiczne wydatki pokrzyżowały plany podwyżek, ale nie stały na przeszkodzie sfinansowania z budżetu wyższych pensji dla polityków.

Podwyżki dla przedstawicieli władz oburzyły pracowników budżetówki. Tysiące nauczycieli, urzędników, pracowników służb i ochrony zdrowia zamierzają wyjść na ulice, jeśli ich pensje nie wzrosną. Czy podwyżki przewidziane w przyszłorocznym budżecie usatysfakcjonują pracowników?

Podwyżki dla budżetówki w 2022 roku

Rząd przyjął we wtorek 24 sierpnia 2021 roku projekt ustawy budżetowej na 2022 rok. Przewiduje on między innymi 4,4 proc. podwyżkę wynagrodzeń w budżetówce i odmrożenie funduszu nagród.

Wiceminister finansów Piotr Patkowski na antenie Telewizji Trwam poinformował, że w projekcie ustawy budżetowej na przyszły rok zawarto dodatkowe środki wynoszące trzykrotność rocznego funduszu nagród.

- Zazwyczaj jest to 3 proc. Będzie to 9 proc., z czego 4,5 proc. dysponenci będą mogli przeznaczyć na podwyżki. Czyli Fundusz Pracy w stosunku do 2021 podniesie się o 4,5 proc. - zapowiedział.

Czy taka podwyżka usatysfakcjonuje budżetówkę, która oczekiwała 12 proc. wzrostu płac? Dla porównania, podwyżki polityków sięgają 60 proc.

Zauważamy, że rząd przychylił się do postulatów OPZZ i pozostałych central związkowych. To krok w dobrym kierunku, ale dalece niewystarczający. Ta propozycja rządu w połączeniu z wysoką inflacją, wzrostem cen podstawowych artykułów żywnościowych, usług czy stałych opłat związanych z utrzymaniem gospodarstw domowych nie sprawi, że trudna sytuacja materialna pracowników budżetówki ulegnie poprawie 

OPZZ

Wiceminister Patkowski ocenił w TV Trwam, że choć w tym roku inflacja utrzyma się jeszcze na wysokim poziomie, to trend jest spadkowy. Z szacunków resortu wynika, że w 2022 roku inflacja może zmniejszyć się do 3,3 proc. Dodał, że dochody Polaków rosną szybciej niż ceny.

Nie dzieje się tak jednak w przypadku budżetówki. Obowiązków przybywa, a wartość pensji maleje przez rosnącą inflację. Związkowcy zaznaczają, że nadchodząca czwarta fala pandemii dla tysięcy urzędników i pracowników służb i ochrony zdrowia oznacza kolejne obowiązki. Budżetówka podtrzymuje zatem postulat co najmniej 12 proc. podwyżki wynagrodzeń. W przeciwnym razie urzędnicy, nauczyciele, pracownicy sądów, urzędów i szpitali wyjdą na ulice.

RadioZET.pl/PAP/OPZZ