Zamknij

Rosną ceny za ziemniaki. Czy frytki będą droższe?

Piotr Drabik
23.01.2019 18:21
Podwyżki cen ziemniaków. Czy frytki będą droższe? Dane GUS
fot. hansbenn/Pixabay (ilustracyjne)

W ciągu roku tona ziemniaków podrożała o ponad 75 proc. - wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Powodem są słabe plony po ubiegłorocznej suszy. W rezultacie podrożeć mogą produkty z ziemniaków m.in. frytki. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Ziemniaki drożeją w bardzo szybkim tempie - alarmuje dziennik "Rzeczpospolita". Według danych GUS, w grudniu ubiegłego roku tona ziemniaków kosztowała 52,74 zł. Oznacza to aż 75,2 proc. więcej niż przed rokiem. Co więcej - te warzywa podrożało o 46 proc. w porównaniu z danymi za listopad 2018 roku. 

Jak wskazuje gazeta, głównym powodem galopujących cen była ubiegłoroczna susza, która dotknęła praktycznie wszystkie województwa. Wysokie temperatury sprawiły, że zbiory ziemniaków były o jedną piątą niższe. 

Zobacz także

Polscy producenci starali się szukać pomocy w imporcie tych warzyw z Niemiec. W okresie od stycznia do października 2018 roku wzrósł import ziemniaków zza Ordy o 21 procent. Jednak trzeba zaznaczyć, że ubiegłoroczna susza dotknęła również inne europejskie kraje, w tym Niemcy.

Dane GUS wskazują również na podwyżki plonów zbóż. W porównaniu cen z grudnia 2018 i 2017 roku owies był droższy o 32 proc., żyto 24 proc., a pszenica 23 proc. Staniało natomiast mięso - o 8 proc. spadły ceny trzody chlewnej i bydła o 2 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita/PTD