Zamknij

Rekordowo wysokie ceny warzyw i owoców. Na tym się nie skończy

20.08.2019 13:03
Podwyżki warzyw i owoców. Co opłaca się kupować
fot. Shutterstock/amnat30 (ilustracyjne)

5 złotych za jeden kalafior, prawie 30 złotych za kilogram malin. Ceny warzyw i owoców rosną i nic nie wskazuje na to, by trend się odwrócił.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

– W porównaniu do ubiegłego roku sprzedaż jest fatalna. Ceny są wysokie, a kupców niedługo zabraknie – alarmują sprzedawcy na targu w Broniszach (woj. mazowieckie) w rozmowie z reporterką Radia ZET, Natalią Żyto.

Jak twierdzą, na rynku brakuje kalafiora, kapusty, ziemniaków, a nawet cebuli. Tutaj też widać największe wzrosty cen. Za jabłka trzeba zapłacić więcej niż w zeszłym roku. Powód? Rolnicy skarżą się na suszę i wiosenne przymrozki.

Podwyżki dopiero przed nami

– Tegoroczne zbiory warzyw będą o około 9 procent niższe niż bardzo słabe ubiegłoroczne zbiory. To nie koniec wzrostu cen warzyw  – komentuje Jakub Olipra, ekspert rynku rolno-spożywczego.

Jak wynika z danych GUS, żywność podrożała o 7 proc. Owoce i warzywa zanotowały 30 proc. wzrosty cen, a same ziemniaki 90 proc.

Nie wszystko drożeje

Taniej kupimy m.in. paprykę. W hurcie kosztuje od 2 do 4 złotych za kilogram. Czerwona, żółta i zielona jest tania, więc warto korzystać, bo sytuacja ta może nie potrwać długo. W cenie są dziś także bakłażany i pomidory.

Zobacz także

Droga żywność a zarobki sprzedawców i rolników

Okazuje się, że zwyżki cen nie rekompensują strat spowodowanych suszą. Zbiory są skromniejsze, zatem mniej towaru trafia na rynek. Klienci w konsekwencji wzrostu cen kupują mniej – skarżą się sprzedawcy.

Jak wynika z danych UOKiK, w dobrej sytuacji są pośrednicy. Ci zarabiają nawet 80 proc. ceny rynkowej towaru. Marża dla pośredników nie spadła poniżej 14 proc.

RadioZET.pl