Zamknij

Podwyżki cen piwa od 2022: „Coś takiego nigdy wcześniej nie miało miejsca”

30.11.2021 10:01
Piwo zdrożeje
fot. Bebeminze

Browary zapowiadają wzrost cen za piwo od kwietnia i maja 2022 roku. Wyższe ceny w pierwszej kolejności odczują mieszkańcy Niemiec. "Nie da się już zrekompensować kosztów zwykłym zwiększeniem wydajności, pozostały nam tylko podwyżki cen, zwłaszcza że ostatnie miały miejsce w 2018 roku" – tłumaczy rzeczniczka browaru Radeberger.

Piwo będzie droższe. Ceny jednego z najpopularniejszych trunków podrożeją na terenie Niemiec. Jeśli chodzi o polski rynek to już we wrześniu pisaliśmy o możliwości wzrostu akcyzy na piwo nawet kilkadziesiąt razy, co przyniosłoby dodatkowe miliardy dla budżetu.

Tymczasem inflacja wyniosła w październiku 6,8 proc. Zdaniem ekonomistów w listopadzie wzrośnie do 7,6 proc. Podrożeją produkty spożywcze, zapłacimy więcej za tankowanie i wzrosną rachunki za energię. 

Wzrost cen piwa. Za browar będzie trzeba zapłacić więcej

Z informacji podanych przez "Die Welt" wynika, że podwyżki cen zapowiadają zarówno potentaci niemieckiej branży browarniczej, jak i lokalni wytwórcy. Wzrost kosztów tłumaczą jednoczesnym wzrostem cen surowców do produkcji (jęczmień browarniczy i słód), energii, transportu oraz opakowań.

Wszystkie te podwyżki mają miejsce jednocześnie, coś takiego nigdy wcześniej nie miało miejsca. Pojawiają się problemy w całym łańcuchu dostaw, procesy logistyczne są zaburzone

Peter Peschmann, dyrektor techniczny browaru Veltins

Peter Peschmann, dyrektor techniczny browaru Veltins wyjaśnia, że na wyższą cenę piwa wpływają m.in. dodatkowe koszty związane ze wzrostem cen palet. W przypadku tego browaru jest to kwota blisko 1,5 mln euro. Cena klasycznej europalety wynosiła przed pandemią w granicach 7 euro za sztukę, obecnie jest to ponad dwa razy więcej.
Kolejnymi producentami piwa w Niemczech, którzy zapowiadają podwyżki są Krombacher, Bitburger i grupa browarnicza Radeberger, obejmująca ponad 80 marek piwa. O podwyżkach wspominają też mniejsze lokalne browary.

Niemieckie Stowarzyszenie Piwowarów poinformowało, że nastąpił "historyczny spadek sprzedaży piwa" o 5,5 proc., do nieco ponad 87 mln hektolitrów. Firmy zapowiadają podwyżki cen browarów na wiosnę 2022 roku.

Z zapowiedzi niektórych browarów wynika, że cena jednej skrzynki piwa (20 butelek) może wzrosnąć o ok. 1 euro. W przypadku piwa beczkowego wzrost ceny może być wyższy – nawet o 0,30-0,50 euro więcej na kuflu piwa w pubie czy restauracji.

RadioZET.pl/PAP/Marzena Szulc/Die Welt