Zamknij

Droższe papierosy i alkohol. Będzie podwyżka akcyzy

28.08.2019 19:20
Podwyżki cen papierosów i alkoholu
fot. Shutterstock/Lukasz Wrobel (ilustracyjne)

Akcyza na używki wrośnie o 3 procent. To sposób na zrównoważony budżet i zerwanie z nałogiem.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 
Na stronie Ministerstwa Finansów pojawił się projekt ustawy budżetowej na 2020 rok. Ta zakłada tzw. zrównoważone finanse państwowe, co oznacza, że deficytu nie będzie. Wydatki rządu będą równe dochodom.

Pomóc mają dodatkowe wpływy z akcyzy. W projekcie zaplanowano akcyzę na tytoń i alkohol wyższą o 3 procent. To gwarantuje dużo większe wpływy do wspólnej kasy.

Zgodnie z szacunkami, wpływy z akcyzy wyniosą 74,9 miliardów złotych, czyli o ponad 3 miliardy więcej niż dotychczas.

Wzrost akcyzy obejmie alkohol etylowy, piwo, wino, wyroby winiarskie, wyroby pośrednie, wyroby tytoniowe, susz tytoniowy, wyroby nowatorskie. Chodzi np. o płyn do papierosów elektronicznych.

Zobacz także

Nie tylko papierosy i alkohol

Akcyzą opodatkowane są także oleje smarowe, samochody, czy prąd. Tu też będą zmiany.

 1 listopada rusza program uszczelniający system podatkowy w zakresie obrotu olejami. Skarbówka przyjrzy się opodatkowaniu akcyzą olejów smarowych, które często są klasyfikowane jako preparaty smarowe, co skutkuje nieprawidłowym zastosowaniem dla nich zerowej stawki akcyzy.

W 2020 roku urzędnicy skupią się na wyeliminowaniu nieprawidłowości przy opodatkowaniu samochodów – wynika z uzasadnienia projektu ustawy budżetowej.

Dochody z podatków 2020
fot. Projekt ustawy budżetowej 2020

Co z energią elektryczną? Ministerstwo informuje, że w 2020 roku zostanie utrzymana obowiązująca stawka akcyzy na energię elektryczną w wysokości 5 zł/MWh.

RadioZET.pl