Zamknij

Podwyżki cen paliw. Wkrótce za benzynę będziemy płacić ponad 5 złotych?

Piotr Drabik
15.03.2019 12:04
Podwyżki cen paliw. Ile. Benzyna znów może kosztować ponad 5 złotych
fot. Adam Burakowski/REPORTER/East News (ilustracyjne)

Z powodu drożejącej ropy naftowej na światowych rynkach cena za litr benzyny w Polsce może znów przekroczyć 5 złotych. W ciągu tygodnia o sześć groszy wzrosła średnio cena za litr benzyny 95-oktanowej.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

Jak podał portal Money.pl, w ostatnich miesiącach kierowcy obserwowali huśtawkę cen paliw. Najpierw w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku za litr benzyny średnio płacono 5,15 zł (najdrożej od 2014 roku). Jednak na przełomie 2018 i 2019 roku obserwowano spadek cen aż do 4,5 zł za litr na niektórych stacjach.

Przez dłuższy czas wzrosty cen ropy naftowej na światowych rynkach nie wpływały na portfele polskich kierowców. W ostatni czwartek za baryłkę ropy naftowej na światowych rynkach trzeba było zapłacić 58 dolarów. Dla porównania – jeszcze w grudniu ta cena wahała się w okolicach 42 dolarów.

Zobacz także

Ile kosztuje benzyna?

Zmieniło się to wraz z początkiem marca. Jak podał portal e-petrol.pl: „Podwyżki cen paliw na stacjach są coraz bardziej zauważalne. Najbliższe dni nie przyniosą poprawy sytuacji kierowców, którzy przy dystrybutorze zapłacą m.in. za problemy w Wenezueli”.

Najwięcej, bo aż o sześć groszy w ciągu tygodnia podrożał olej napędowy. „Jego średnia cena według monitoringu prowadzonego przez e-petrol.pl i użytkowników aplikacji tuTankuj wzrosła do 5,09 PLN/l. Benzyna bezołowiowa 95 zanotowała 5-groszową podwyżkę do poziomu 4,77 PLN/l, a autogaz podrożał o 3 grosze i kosztuje 2,13 PLN/l” – komentował portal. 

Eksperci przewidują, że ceny paliw nadal będą rosły. Benzyna 95-oktanowa może wzrosnąć do 4,73-4,84 PLN/l, diesel do 5,04-5,15 PLN/l i autogaz do poziomu 2,12-2,20 PLN/l.

Zobacz także

Według danych portalu najdroższa benzyna średnio była w województwie kujawsko-pomorskim, gdzie za litr 95. trzeba było zapłacić 4,89 zł. Z kolei najmniej w woj. świętokrzyskim 4,83 zł. 

Z kolei eksperci z TMS Brokers alarmują, że do końca roku ropa może kosztować do 70 dolarów za baryłkę. W rezultacie nawet o 20 proc. mogą wzrosnąć ceny za benzynę na stacjach paliw.

Zobacz także

RadioZET.pl/e-petrol.pl/PTD