Zamknij

Ceny za żywność nie spadną do końca roku - analitycy

15.09.2019 17:57
Podwyżki cen 2019. Mięso, mleko, rzepak czy cukier pójdą w górę do końca roku
fot. Lisa S./Shutterstock (ilustracyjne)

Zdaniem analityków do końca roku ceny żywności nadal będą rosły - podkreśliła "Rzeczpospolita". Nie pomogą nawet sezonowe spadki cen w czwartym kwartale tego roku. 

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Mięso, mleko, rzepak czy cukier - to niektóre produkty, które mają mają być droższe w sklepach do końca tego roku. Tak wynika z prognoz analityków sześciu banków - BNP Paribas, Credit Agricole, ING Bank Śląski, Alior, Santander i PKO BP - które zebrał dziennik "Rzeczpospolita".

Jak podała gazeta, pod koniec listopada ceny mleka w skupach podrożeją 7 proc. (w porównaniu z cenami z lipca) - do poziomu około 139,3 zł za hektolitr. Powodem jest susza i upały. Z powodu stresu cieplnego zwierzęta mniej dawały mleka, co było odczuwalne w całej Unii Europejskiej.

Zobacz także

- Ceny mleka w najbliższych miesiącach będą utrzymywać się na poziomie wyższym niż przed rokiem, na poprawę koniunktury oddziałuje silny wzrost cen mleka w proszku, wywołany eksportem - podkreślił Mariusz Dziwulski, ekspert PKO BP, w rozmowie z "Rz".

Analitycy nie są zgodni, co do dalszych cen trzody chlewnej.  - W czwartym kwartale spodziewamy się sezonowego spadku cen skupu, jednak moim zdaniem pozostaną one wysoko, co będzie wynikiem utrzymania silnego popytu na świecie - mówi Grzegorz Rykaczewski, analityk rynków rolnych w Santanderze, cytowany przez dziennik.

Zupełnie innego zdania jest Jakub Olipra, ekonomista z banku Credit Agricole: - Po przejściowej stabilizacji oczekujemy dalszego wzrostu cen skupu trzody chlewnej ze względu na drugą falę zwiększonego importu Chin.

Zobacz także

Na ceny wieprzowiny wpływa również wojna handlowa pomiędzy USA i Chinami. Ostatnio władze w Pekinie podwyższyły do poziomu 72 proc. cła na amerykańskie mięso ze świń.

Zdaniem ekspertów ceny wołowiny podrożeją o 0,4 proc. w porównaniu do lipca, a drobiu spadną - nawet o 6 proc. Powód? Wyższa produkcja w Unii oraz niższe ceny zbóż. 

Natomiast ceny za rzepak mają pójść w górę o 2,7 proc., a kukurydzy nawet o 10 proc. Ponadto wobec rosnącej produkcji w UE, ceny cukru wzrosną do listopada o 0,5 proc.

Zobacz także

RadioZET.pl/Rzeczpospolita