Zamknij

5 rzeczy, które zdrożeją w 2022 roku

21.12.2021 16:18
Podwyżki 2022. Te rzeczy drożeją od 1 stycznia 2022
fot. Bartlomiej Magierowski/East News

2022 rok zapowiada się drogo. Wzrost cen produktów i usług, a także podwyżki akcyzy i rosnąca inflacja nie nastrajają optymistycznie. Sprawdzamy, co na pewno zdrożeje od stycznia.

Podwyżki w 2022 roku czekają nas na wielu płaszczyznach. Rosnąca inflacja, wyższe ceny usług oraz plany podniesienia akcyzy nie będą obojętne dla naszych portfeli. Co i jak bardzo podrożeje w styczniu? Klienci już mówią: „Szkoda, że nie można ostrzyc się na zapas".

Równocześnie planowane są podwyżki pensji dla wybranych sektorów. Na wyższe wynagrodzenia mogą liczyć strażnicy graniczni, pracownicy zakładów karnych, policjanci, strażacy i Służba Ochrony Państwa.

Wzrost cen prądu w 2022 roku

Ceny za energię elektryczną wzrosną od 1 stycznia 2022 roku aż o 37 procent. Urząd Regulacji Energetyki poinformował, że rachunki zostaną z tego powodu podniesione średnio o 21 zł miesięcznie, czyli 252 zł rocznie. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć VAT. Urząd poinformował, że w taryfach dystrybucyjnych uwzględnione zostały także opłaty wynikające z przepisów prawa, które nie trafiają do dystrybutorów:

  • opłata kogeneracyjna - wzrost z 0 zł/MWh do 4,06 zł/MWh
  • opłaty mocowej – wzrost o ok. 30 procent
  • opłata OZE – spadek z 2,2 zł/MWh do 0,9 zł/MWh

W praktyce podwyżka cen prądu o 37 procent oznaczać będzie podwyżkę rachunków o 24 procent. Koszt zużytej energii to bowiem często tylko połowa kwoty do zapłacenia: druga połowa to liczne opłaty dodatkowe. Także one wzrosną w 2022 roku.

Wzrost cen gazu w 2022 roku

Gaz ziemny podrożeje od 1 stycznia 2022 o ponad 50 procent. Prezes URE zatwierdził nowe taryfy na sprzedaż gazu dla PGNiG Obrót Detaliczny oraz na dystrybucję tego paliwa dla Polskiej Spółki Gazownictwa. Od nowego roku rachunki wzrosną o ponad połowę. Po raz pierwszy taryfa rozkłada podwyżkę cen gazu na raty.

Jak ta podwyżka będzie wyglądała w praktyce? Wzrost cen gazu przełoży się na odmienne kwoty w zależności od sposobu wykorzystywania paliwa w gospodarstwie domowym. Jeśli wykorzystywany jest tylko do gotowania na kuchence, podwyżka miesięczna wyniesie 9 zł netto, a więc 108 zł netto rocznie. Jeśli gaz służy do gotowania i podgrzewania wody, podwyżka wyniesie 56 zł netto miesięcznie, czyli średnio 672 zł netto rocznie. Duże obciążenie czeka osoby, które gaz wykorzystują także do ogrzewania: w takim przypadku rachunek wzrośnie o 174 zł miesięcznie, a więc 2088 zł rocznie. Do tych kwot należy doliczyć podatek VAT.

Wzrost cen alkoholu i papierosów w 2022 roku

Alkohol i papierosy będą w 2022 roku droższe niż obecnie. Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która zakłada podniesienie stawek akcyzy m.in. na alkohol, papierosy i tytoń.

W efekcie o 10 proc. wzrośnie akcyza na alkohol i papierosy od 1 stycznia 2022 roku. Z kolei w kolejnych latach, aż do 2027 roku, stawka będzie rosła o kolejne 5 proc.

Zgodnie z zapisami, od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Wzrost wysokości podatków i innych obciążeń fiskalnych w 2022 roku

Polski Ład od 1 stycznia 2022 roku wprowadzi rewolucję w systemie podatkowym. Nowe daniny i obowiązki, które nałoży inicjatywa Zjednoczonej Prawicy, w połączeniu z rosnącymi kosztami pracy, energii, transportu i wywozu śmieci spowodują, że obciążenia dla przeciętnego Kowalskiego znacznie wzrosną.

Nowe przepisy nałożą na wszystkich konieczność płacenia samodzielnej, nieodliczalnej już w PIT składki zdrowotnej. Wynosi ona 9 proc. dochodu, obecnie 7,75-proc. można odliczyć od podatku. W przyszłym roku nie będzie to już możliwe. Nowe prawo sprawi, że faktyczne obciążenie fiskalne dochodów powyżej 2500 zł wyniesie 26 procent (do progu 120 000 zł rocznie) oraz 41 procent (dla zarobków powyżej tej kwoty).

Składkę w wysokości 4,9 proc. dochodów będą musieli zapłacić przedsiębiorcy na podatku liniowym. A co czeka właścicieli firm rozliczający się podatkiem zryczałtowanym? Jeżeli ich przychód roczny nie przekroczył 60 tys. zł to zapłacą składkę w wysokości 9 proc. od 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia. Natomiast przedsiębiorcy, którzy wykazali przychód roczny w przedziale od 60 tys. zł do 300 tys. zł – będą płacić podatek od 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia.

Wzrost cen wszystkiego w 2022 roku

Wzrost cen „wszystkiego” to m.in. efekt rosnącej od wielu miesięcy inflacji, przyczyni się też do tego Polski Ład oraz wypłata dodatku osłonowego. To tez wypadkowa podniesienia kosztów pracy. Nie należy mieć wątpliwości, że przedsiębiorcy podniesienie składki zdrowotnej przełożą na podwyżki swoich produktów i usług.

Droższy prąd i gaz to także powód podniesienia cen w wielu innych branżach i sektorach. Koszty dla odbiorców biznesowych nie są trzymane w ryzach przez URE, rachunki podniosły się już nawet o ponad 100 procent. Finalnie za wszystko będą musieli zapłacić konsumenci.

RadioZET.pl