Zamknij

Fala podwyżek w 2020 roku. „DGP”: więcej zapłacimy za wywóz śmieci i parkowanie

26.11.2019 07:18
Podwyżki 2020. Więcej zapłacimy za wywóz śmieci i parkowanie
fot. Voyagerix/Shutterstock (ilustracyjne)

W przyszłym roku czeka nas fala podwyżek. Wzrosną ceny biletów, opłat za wywóz śmieci, wodę i ścieki czy czesne za pobyt dzieci w żłobkach – podał „Dziennik Gazeta Prawna”. Dlaczego?

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Według dziennika najwyższy skok dotyczy stawek za wywóz śmieci. Na przykład w Warszawie czy Gdańsku opłaty za tę usługę zostaną podwojone.

Podwyżki „zjedzą” oszczędności z mniejszej stawki PIT

Dodano, że podwyżki szykowane są także w wielu innych sferach. Między innymi w Lublinie prawdopodobnie wzrosną opłaty za bursy dla dzieci (z 70 do 85 zł miesięcznie). Więcej też zapłacą rodzice z Torunia (podwyżka opłat za żłobki o 20 gr za godzinę). Wyższe ceny biletów na komunikację miejską zapowiedziały władze Poznania, Białegostoku i Częstochowy.

Zobacz także

Kierowcy muszą przygotować się na większe koszty parkowania w centrach miast (tu zmiany zapowiadają m.in. Warszawa, Opole, Lublin). Wzrosną również stawki niektórych podatków (np. podatek od nieruchomości we Wrocławiu).

Z kolei władze Łodzi nie wykluczają, że zdrożeje woda i odbiór ścieków. Tłumaczą to m.in. rosnącymi cenami energii czy pensji minimalnej – podał „DGP”.

Według wyliczeń gazety szacunkowo dla przeciętnego gospodarstwa domowego miesięczne koszty utrzymania wzrosną o kilkadziesiąt złotych. W rezultacie pochłoną potencjalne korzyści z np. niższej podstawowej stawki PIT (w tym roku obniżono ją z 18 na 17 proc.) lub wzrostu pensji minimalnej (od stycznia 2020 r. ma wynieść 2,6 tys. zł brutto).

Zobacz także

Samorządy rekompensują mniejsze wpływy z podatków

Na przykład osoba, która w przyszłym roku zarabiać będzie 5227 zł miesięcznie (średnia pensja zakładana na 2020 rok), na obniżce stawki PIT powinna zyskać ok. 67–68 zł miesięcznie.

Z kolei już same podwyżki opłat za wywóz śmieci pochłoną sporą część zaoszczędzonej kwoty na obniżce PIT. W stolicy dwuosobowa rodzina mieszkająca w mieszkaniu o powierzchni 30-45 metrów kwadratowych obecnie płaci 19 zł. Po zmianach będzie to 36–54 zł. 

Skąd tak duże podwyżki tak wielu usług?

Przekazano, że samorządy twierdzą, iż podwyżki opłat są „nieuchronnym efektem kolejnych decyzji ustawodawcy (zmiany w PIT, w którym samorządy mają swój udział, podwyżka pensji minimalnej oznaczająca wzrost kosztów, sytuacja w oświacie) oraz ogólnej sytuacji gospodarczej (np. wzrost cen energii, kosztów pracy i materiałów budowlanych)”. 

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna