Zamknij

Podwyżki w sklepach w 2020 roku. Za co zapłacimy więcej?

31.12.2019 15:21
Podwyżki 2020. Które produkty zdrożeją, a które będą tańsze?
fot. Shutterstock/George Rudy (ilustracyjne)

Nadchodzący rok to czas wielu podwyżek w sklepach. Nie wszystko jednak zdrożeje. Dzięki niższym stawkom podatkowym niektóre produkty będą tańsze.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Choć rynek rządzi się swoimi prawami i często trudno o prognozy dotyczące cen, reform podatkowych jesteśmy pewni. Zmiana stawek podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług pozwala w prosty sposób stwierdzić co zdrożeje, a co będzie tańsze.

Zobacz także

Więcej za alkohol i papierosy

To już pewne. Po długiej batalii o ustawę w parlamencie, prezydent podpisał nowelę o podatku akcyzowym. Efekt? Od nowego roku wzrosną ceny alkoholu i papierosów. Akcyza na alkohol i wyroby tytoniowe wzrośnie o 10 procent. Chodzi o wino, piwo, alkohol etylowy, wyroby winiarskie, wyroby tytoniowe i susz tytoniowy.

Zobacz także

Według resortu finansów zmiana stawek akcyzy na używki wynika przede wszystkim z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. Na zmianach – poza zdrowiem ludzkim – zyska też budżet, który bogatszy będzie o 1,7 miliardów złotych rocznie.

Zobacz także

Ile zapłacimy za używki? Jak szacuje resort finansów, wskutek podwyżki akcyzy np. półlitrowa butelka wódki może podrożeć o ok. 1,4 zł, a cena półlitrowej puszki piwa wzrosłaby o ok. 0,06 zł. Wina o poj. 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 złotych. Droższe będą też papierosy. Cena za paczkę będzie wyższa o około złotówkę.

E-papierosy nie będą tańszą alternatywą

Ratunkiem dla palaczy narzekających na coraz wyższe ceny paczki papierosów nie będą też elektroniczne papierosy. Od 1 lipca 2020 roku podatek akcyzowy obejmie płyn do e-papierosów i tzw. wyroby nowatorskie.

Zobacz także

Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych – zgodnie z projektem -  ma wynosić 50 groszy za mililitr. Z kolei dla wyrobów nowatorskich będzie na poziomie 141,29 złotych za kilogram i 31,41 procent średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia. Akcyza na e-papierosy wyniesie 55 groszy za 1 ml płynu. Eksperci są zgodni: będą podwyżki.

Zobacz także

Wojciech Sobaszkiewicz, prezes Vape Club Poland, przekonuje dla portalu MondayNews.pl, że jeśli zacznie obowiązywać akcyza na poziomie 50 groszy za mililitr, to cena płynów będzie dwukrotnie wyższa niż obecnie. Estera Józefowicz z British American Tobacco Polska również zaznacza, że zapisana obecnie w ustawie stawka jest wysoka i może spowodować wzrost cen nawet do 150 procent.

Nowe stawki VAT, nowe ceny

Nowa matryca VAT ma obowiązywać od 1 kwietnia 2020 roku. Rząd chciał ujednolicić i uporządkować stawki podatku od towarów i usług. Efekt? Cześć produktów będzie droższa, a część tańsza.

Przykładowo tańsze będą owoce tropikalne i cytrusy, a także niektóre orzechy np. pistacje. Stawka VAT na te produkty spadnie z 8 do 5 procent. Mniej zapłacimy też za pieczywo, które objęte będzie też 5 procentową stawką. Sprzedawcy zejdą z cen także w przypadku ciastek, zup, bulionów, musztard i artykułów higienicznych. W ich przypadku również stawka VAT spadnie z 8 do 5 procent. Mniej zapłacimy też za produkty dla niemowląt i dzieci tj. żywność przeznaczona dla niemowląt i małych dzieci, smoczki, pieluszki oraz foteliki samochodowe.

Zobacz także

Od listopada 2019 roku obowiązują też niższe ceny książek i prasy elektronicznej ze względu na spadek stawki VAT z 23 do 5 lub 8 procent (w zależności od rodzaju wydawnictwa).  

Nowa matryca stawek VAT to także podwyżki. Najwyższą 23- stawką podatku objęte będą owoce morza, lód używany do celów spożywczych, prasa specjalistyczna czy drewno opałowe.

Zobacz także

RadioZET.pl/PAP/MondayNews.pl