Zamknij

Podwyżka stóp procentowych a kredyt. O ile wzrosną raty?

07.10.2021 14:37
Raty kredytowe w górę
fot. Marek BAZAK/East News

Rada Polityki Pieniężnej po niemal roku obowiązywania rekordowo niskich stóp procentowych podjęła decyzję, która wpłynie na portfele kredytobiorców. Jak wzrost stóp procentowych wpłynie na wysokość zobowiązań względem banku?

RPP podniosła stopy procentowe w odpowiedzi na szalejącą inflację. To długo oczekiwana decyzja, gdyż od marca 2020 roku Rada jedynie obniżała stopy procentowe. Niskie stopy sprawiły, że zwiększył się obieg pieniądza, a Polaków stać było na kredyt. Gospodarka wyszła z kryzysu, co zaowocowało skokiem cen. 

Wyższe stopy długofalowo pozwolą zahamować inflację, ale już teraz wpłyną na raty kredytów. Wzrost stóp procentowych, choć w obecnej sytuacji wydaje się nieunikniony i potrzebny, to może okazać się problematyczny dla kredytobiorców, którzy zachęceni niskimi ratami skusili się na pożyczkę w pandemii. Większość kredytów hipotecznych opiera się na zmiennym oprocentowaniu. A zatem wraz ze zmianą stóp procentowych, zmieni się wysokość zobowiązania względem banku.

Raty kredytu w górę. Podwyżki średnio o 35 złotych

Październikowa podwyżka stóp procentowych oznacza wzrost przeciętnej raty kredytu mieszkaniowego o około 35 złotych – szacuje HRE Investments. To efekt wzrostu podstawowej stopy procentowej z 0,1 do 0,5 proc.  Warto nadmienić, że przez ostatnie lata wartość ta utrzymywana była na poziomie 1,5 proc., co sugeruje, że podwyżki rat kredytów dopiero przed nami.  

Bartosz Turek, główny analityk HRE Investments uspokaja jednak, że nie od razu banki poinformują o podwyżce rat. - Na faktyczne zmiany przyjdzie nam trochę poczekać - przeważnie dostosowanie trwa do 3 miesięcy. Nie zmienia to jednak faktu, że ta pojedyncza decyzja Rady może spowodować, że łączny koszt wszystkich złotowych kredytów mieszkaniowych pójdzie w górę o około 1,5 mld złotych w skali roku – szacuje ekspert.

O ile wzrosną raty kredytu
fot.

HRE Investments

Ekspert wylicza, że rata statystycznego kredytu mieszkaniowego w złotym powinna w wyniku październikowej podwyżki pójść w górę o około 35 złotych. Mowa o przeciętnym kredycie na kwotę 190 tys. zł z oprocentowaniem na poziomie 2,3 proc. i ratami do spłaty przez 18 lat.

HRE Investments podaje jeszcze jeden, mniej „modelowy” przykład. Kredyt na 300 tys. zł do spłaty przez 25 lat z oprocentowaniem na poziomie 2,85 proc.  - Ratę takiego długu można oszacować dziś na 1399 złotych. Jeśli oprocentowanie takiego kredytu wzrośnie o 0,4 pkt. proc., to rata będzie o 63 złote wyższa i wyniesie 1462 złote – wyjaśnia ekspert.

Z prognoz wynika, że są to minimalne podwyżki. Eksperci wskazują na kolejne podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie – także na kolejne wydatki kredytobiorców. Kolejna decyzja o podwyżce stóp zdaniem analityka HRE Investments może zapaść już na najbliższym posiedzeniu RPP.

 

RadioZET.pl/HRE Investments