Zamknij

Minister finansów zmienia zdanie. „Nie wykluczam podwyżki podatków”

23.11.2020 17:23
Minister finansów o podwyżce podatków
fot. Jakub Kaminski/East News

Resort finansów zapewniał, że nowych podatków nie będzie. Tymczasem lista opłat, które zaczną obowiązywać w 2021 roku jest długa, zaś sam minister finansów nie wyklucza już podwyżki podatków.

Podatki nie są skutecznym sposobem łatania dziury w budżecie – zapewniało jeszcze kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów.

Tymczasem szef tego resortu Tadeusz Kościński w rozmowie z Money.pl mówił, że nie może wykluczyć podwyżki podatków, gdyż „nie jest odpowiedzialny za jakieś tam opłaty”.

Minister finansów o podwyżce podatków

- Ja jestem odpowiedzialny za politykę fiskalną i podatki, a nie jestem odpowiedzialny za jakieś tam daniny czy opłaty – mówił minister finansów Tadeusz Kościński pytany przez Money.pl o ewentualną podwyżkę podatków w przyszłym roku.

Nie mogę dać głowy, że ktoś nie wyjdzie z koncepcją jakiejś opłaty. My w ministerstwie na dzisiaj nie działamy, by zwiększyć jakieś podatki, ale niczego nie można wykluczyć, sytuacja jest dynamiczna 

Tadeusz Kościński

Pracodawcy RP, organizacja zrzeszająca przedsiębiorców, wytyka ministrowi brak konsekwencji. Jeszcze kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów zapewniało, że podwyżka podatków nie jest receptą na kryzys, a resort nie zamierza dodatkowo obciążać podatników.

Obecnie, w dobie pogłębiającej się dziury w budżecie, minister mówi, że nie może wykluczyć wprowadzania kolejnych opłat.

Przedsiębiorcy stali się bardzo wyczuleni na wszystkie doniesienia o potencjalnych nowych opłatach, podatkach czy quasi-podatkach. Widmo zwiększenia obciążeń w czasie trwania tak poważnego kryzysu gospodarczego musi budzić uzasadnione obawy 

Łukasz Czucharski, Pracodawcy RP

Ekspert przypomina również, że mimo obietnicy niewprowadzania nowych podatków, lista danin, które zaczną obowiązywać w 2021 roku jest długa.

- Zdecydowanie postulujemy o niepodnoszenie istniejących podatków oraz niewprowadzanie nowych, bez względu na to, czy zostaną nazwane podatkiem, opłatą czy daninąpodsumowuje ekspert Pracodawców RP.

Sławomir Dudek z Pracodawców RP skomentował z kolei słowa ministra, który w rozmowie z Money.pl stwierdził, że „nie jest odpowiedzialny za jakieś tam daniny czy opłaty”.  Ekspert przypomniał, że minister finansów odpowiada za cały dział finansów publicznych.

Minister finansów podpowiada zatem za każde obciążenie portfeli podatników na rzecz Skarbu Państwa, bez względu na to, czy nazywa się ono daniną, podatkiem czy opłatą.

RadioZET.pl/Pracodawcy RP/Money.pl