Zamknij

Podwyżka płacy minimalnej pozbawi alimentów? Jest odpowiedź ministerstwa

11.10.2019 18:58
Podwyżka płacy minimalnej a alimenty
fot. Shutterstock/Mr.Exen (ilustracyjne)

Czy podwyżka minimalnej pensji sprawi, że mniej osób uzyska świadczenie z Funduszu Alimentacyjnego? Jest odpowiedź ministerstwa w tej sprawie.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

„Rząd mówiąc o zwiększeniu nakładów na programy prorodzinne powinien więc też pomyśleć o podniesieniu kryterium dochodowego uprawniającego do alimentów od Państwa. Inaczej wiele dzieci nie odczuje dobrej zmiany” – czytamy w „Super Expressie”.

Zobacz także

Gazeta zarzuca ministerstwu, że w przyszłorocznym budżecie zabezpieczone są środki na wypłatę 500 plus na każde dziecko z pominięciem progu dochodowego, podczas gdy limit dochodów przy alimentach wciąż obowiązuje. Dodatkowo, przyszłoroczna podwyżka płacy minimalnej z 2250 złotych do 2600 złotych brutto sprawi, że znacznie mniej osób będzie mogło ubiegać się o alimenty ze względu na próg dochodowy.

Alimenty z funduszu alimentacyjnego przysługują dzieciom na podstawie tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, jeżeli egzekucja okazała się bezskuteczna. Chodzi o sytuację, w której rodzic nie wywiązuje się z obowiązku alimentacyjnego.

Zobacz także

Takie świadczenia przyznawane są dzieciom do osiągnięcia przez nie 18 roku życia, a także uczniom i studentom do 25 roku życia. W przypadku, gdy uprawniony posiada orzeczenie o niepełnosprawności, świadczenie przysługuje mu bezterminowo.

Dziś alimenty z funduszu przyznaje się w kwocie nie większej niż 500 złotych miesięcznie. Świadczenia te przysługują, jeżeli dochód rodziny w przeliczeniu na osobę w rodzinie nie przekracza określonej odgórnie kwoty.

Zobacz także

Od 1 października próg dochodowy wynosi 800 złotych, czyli 75 złotych więcej.

Jak czytamy w dzienniku, podwyżka płacy minimalnej do prawie 1900 złotych netto sprawi, że część z dotychczasowych beneficjentów świadczenia utraci do nich prawo. Samotnie wychowujący dziecko rodzic, który zarabia dziś minimalną krajową przekroczy zatem próg dochodowy o 150 złotych, gdyż dochód na jedną osobę w rodzinie wyniesie wówczas około 950 złotych – wylicza gazeta. Tym samym stracą prawo do pieniędzy z Funduszu Alimentacyjnego.

Zobacz także

Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej w odpowiedzi na te wątpliwości podkreśla, że prawo do świadczenia ustalane jest na podstawie dochodów osiągniętych w poprzednim roku.

Przy ustalaniu uprawnień do świadczeń z funduszu alimentacyjnego brane są pod uwagę dochody członków rodziny osiągnięte w roku kalendarzowym poprzedzającym okres świadczeniowy  - czytamy na stronie MRPiPS.

 

RadioZET.pl/”Super Express”