Zamknij

Podwyżka emerytur od 2022 roku. Ile wyniesie świadczenie?

20.10.2021 09:43
Podwyżka emerytur od 2022 roku. Ile wyniesie świadczenie?
fot. Marek BAZAK/East News

Waloryzacja emerytur w 2022 roku podniesie świadczenia seniorów. Ostateczne decyzje zapadną w lutym, ale już teraz wiemy, że wzrost minimalnej emerytury wyniesie co najmniej 5 proc.

Emerytury pójdą w górę od 2022 roku, ale to nie jedyna dobra informacja dla seniorów. ZUS przyspieszy wypłatę 14. świadczenia. Zgodnie z zapowiedziami tzw. czternastka powinna być wypłacana w listopadzie 2021 roku, ale dodatkowe środki z ZUS zaczną trafiać do seniorów jeszcze w październiku.

Równocześnie szykowany jest wzrost minimalnego świadczenia na 2022 rok. Kwota wypłacana seniorom wzrośnie o 5 proc. Oznacza to, że na konta emerytów trafi 1312 zł. Obecnie jest to 1250,88 zł.

Podwyżka emerytur 2022

Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg powiedziała w środę (20 października 2021) w Polskim Radiu, że w 2022 roku waloryzacja rent i emerytur oparta będzie o wskaźniki związane z sytuacją ekonomiczną kraju.

Dbamy o to, aby nie były to groszowe wzrosty waloryzacyjne, ale przede wszystkim jest to wskaźnik inflacji. Zastosowaliśmy odpowiedni algorytm (...) żeby zabezpieczyć ten minimalny wzrost

Marlena Maląg, Minister rodziny i polityki społecznej

Minister Marlena Maląg podkreśliła również, że wypłata dodatkowego świadczenia, jakim jest czternasta emerytura, odbywa się bez konieczności składania jakichkolwiek wniosków. Nadawana jest z automatu i trafi do uprawnionych na podstawie kryterium dochodowego.

- To oznacza, że emeryci, którzy pobierają emeryturę - mówimy o kwotach brutto - do 2900 zł, dostaną w pełnym zakresie czternastą emeryturę, czyli brutto będzie to 1250,88 zł –dodała minister rodziny i polityki społecznej.

RadioZET.pl/PAP/Iwona Żurek/PolskieRadio