Zamknij

Emerytury miały wzrosnąć o 70 zł. Sejm się nie zgodził

24.02.2021 17:26
Skromniejsza podwyżka emerytur
fot. Marek BAZAK/East News

Senat chciał podwyższyć emerytury przynajmniej o 70 zł, ale Sejm się na to nie zgodził. Ostatecznie seniorzy dostaną podwyżkę, ale nieco skromniejszą.

Emerytury miały wzrosnąć przynajmniej o 70 zł, ale podwyżka będzie skromniejsza. Sejm odrzucił poprawkę Senatu, która zwiększała kwotę minimalnego wzrostu świadczeń do 70 złotych.

Ostatecznie seniorzy i tak zarobią więcej, ale minimalna podwyżka wyniesie 50 zł.

Emerytury w górę, ale podwyżka będzie skromniejsza

Sejm odrzucił w środę poprawkę Senatu do nowelizacji w sprawie waloryzacji rent i emerytur. Zgodnie ze wskaźnikiem waloryzacji ogłoszonym przez GUS od 1 marca najniższa emerytura i renta wzrośnie o 50,88 zł, natomiast odrzucona przez posłów poprawka Senatu zakładała gwarantowaną kwotę podwyżki na poziomie 70 zł.

Dlaczego posłowie nie zgodzili się na hojniejszą podwyżkę? Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed mówił podczas posiedzenia sejmowej komisji, że ta byłaby zbyt kosztowna.

Poprawka, którą zaproponował Senat, spowodowałaby koszt na poziomie jeszcze dodatkowego 1 mld zł. Nie mamy takich środków w budżecie państwa, dlatego tej poprawki nie możemy przyjąć 

Stanisław Szwed

Co zatem zmieni się od 1 marca? Najniższe świadczenia wzrosną do kwoty 1250,88 zł brutto, zaś pozostałe emerytury zostaną podwyższone o 4,24 proc. O ile więcej emeryci dostaną "na rękę"? Podwyżki emerytur brutto i netto można sprawdzić w naszej tabeli emerytur>>>

Warto nadmienić, że emerytom przysługuje też trzynastka w kwocie najniższego świadczenia. W tym roku także emeryci po raz pierwszy otrzymają czternaste świadczenie. Będzie ono jednak przysługiwać tym, którzy nie przekroczyli progu dochodowego.

RadioZET.pl/PAP