Zamknij

Podwyżka emerytur. Rząd podał wskaźnik waloryzacji na 2022 rok

07.06.2021 22:02
emerytka licząca pieniądze
fot. Marek BAZAK/East News

Rada Dialogu Społecznego otrzymała propozycję wysokości wskaźnika waloryzacji rent i emerytur w 2022 roku. Rząd założył, że świadczenia wzrosną o 4 procent.

Emerytury i renty co roku poddawane są waloryzacji, która ma na celu utrzymanie siły nabywczej świadczeń mimo spadku wartości pieniądza oraz podwyżek wynagrodzeń. Wysokość urealniania wypłat wypracowany jest przez rząd w porozumieniu ze związkami zawodowymi oraz pracodawcami z Rady Dialogu Społecznego.

Nieoficjalne informacje, jakie w sprawie waloryzacji docierały do tej pory, potwierdziły się: rząd chce podwyższyć świadczenia wypłacane przez ZUS o 4 procent. Wyliczenia biorą pod uwagę prognozowaną inflację oraz wskaźnik wzrostu płac.

Waloryzacja emerytur. Jaka podwyżka w 2022 roku?

Waloryzacja emerytur w 2022 roku ma wynieść 4 procent. Taką propozycję złożył rząd Radzie Dialogu Społecznego.

Oznacza to, że emerytura minimalna wzrośnie w marcu 2022 roku z 1250 zł 88 gr do 1300 zł 92 gr brutto. Podwyżka netto z powodu wprowadzenia przewidywanej przez Polski Ład kwoty wolnej od podatku dochodowego w wysokości 30 000 zł będzie nawet wyższa.

W obecnym systemie emerytalnym seniorzy otrzymujący emeryturę minimalną na rękę otrzymują nieco więcej niż 1068 zł. Po waloryzacji i zwolnieniu z podatku dochodowego kwota ta wzrośnie w marcu 2022 roku do 1183 zł 84 gr. Kwota netto w tym przypadku wynika z uszczuplenia świadczenia o składkę zdrowotną w wysokości 9 procent.

Nie wiadomo, czy związkowcy i pracodawcy zgodzą się na proponowaną przez rząd stawkę waloryzacji. Związki zwracają uwagę, że inflacja przekroczyła 5 procent, podwyższenie świadczeń o wskaźnik przygotowany przez rząd oznaczałoby realny spadek wartości emerytur i rent.

Zostałoby to ukryte przez nowe zasady wypłacania świadczeń w Polskim Ładzie, które dla większości emerytów oznaczać będzie podwyżkę netto przy takiej samej kwocie brutto. Mimo więc utraty siły nabywczej świadczenia brutto seniorzy na rękę otrzymywaliby i tak więcej pieniędzy, niż w obecnym systemie.

RadioZET.pl/money.pl