Zamknij

Emerytury w górę. Rząd proponuje nowe zasady

02.11.2020 15:05
Emerytury wyższe w 2021 roku
fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Będą podwyżki emerytur. Rząd szykuje projekt, który ma zapewnić każdemu renciście i emerytowi wyższe świadczenia w 2021 roku.

Waloryzacja emerytur w 2021 roku znana będzie dopiero w lutym. Rząd jednak już teraz obiecuje podwyżki – seniorzy, bez względu na wskaźnik waloryzacji, zarobią przynajmniej o 50 złotych więcej.

To główne założenie projektu, który pojawił się w rządowym wykazie prac legislacyjnych.

Emerytury w 2021 roku. Ile wyniosą?

W wykazie prac legislacyjnych rządu pojawił się projektu ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. W dokumencie, który rząd planuje przyjąć jeszcze w tym roku wskazano na wzrost świadczeń dla seniorów.

Zobacz także

Jak czytamy w informacji podanej przez KPRM „pomimo wprowadzonych zmian idących w kierunku poprawy sytuacji osób pobierających najniższe świadczenia emerytalno-rentowe, wysokość tych świadczeń wciąż uznawana jest za niewystarczającą w odniesieniu do kosztów utrzymania”.

Wszystkie renty i emerytury w 2021 roku miałyby wzrosnąć o co najmniej 50 złotych. Najniższe emerytury wyniosą 1250 zł – wynika z założeń projektu opublikowanego w wykazie prac rządu. Najniższa renta z tytułu częściowej niezdolności do pracy ma wynieść 937,50 zł.

Zobacz także

W dokumencie rząd chce zagwarantować, że bez względu na wskaźnik waloryzacji przyszłorocznych emerytur, kwotowa podwyżka wyniesie przynajmniej 50 złotych. Wskaźnik ten będzie znany dopiero w lutym 2021 roku.

Zgodnie z tegoroczną waloryzacją od marca najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosły do 1200 zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł brutto.

RadioZET.pl/PAP