Zamknij

Podwyżka emerytur 2020. ZUS wypłacił pierwsze świadczenia

03.03.2020 13:14
ZUS rozpoczął wypłatę emerytur
fot. PAP/Radek Pietruszka

Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przekazała, że zakład wypłacił już pierwsze, zwaloryzowane emerytury. Świadczenia wzrosły od 1 marca 2020 roku.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

- Przekazaliśmy już pierwsze zwaloryzowane świadczenia emerytalno-rentowe. W tym tygodniu zaplanowano kolejne wypłaty - poinformowała prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Waloryzacja emerytur 2020. O ile wzrosły świadczenia?

Najniższe emerytury i renty wzrosły do 1200 złotych brutto. Od 1 marca świadczenia wzrosły o 3,56 proc. przy czym podwyżka wynosi nie mniej niż 70 złotych.

Zgodnie z tegoroczną waloryzacją, od marca najniższe emerytury, renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy, renty rodzinne i renty socjalne wzrosły do 1200 zł brutto, a renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy – do 900 zł brutto.

Zobacz także

Prezes ZUS podczas konferencji podkreśliła, że z perspektywy ostatnich lat tegoroczna waloryzacja kwotowo-procentowa jest najkorzystniejsza z punktu widzenia wzrostu świadczeń. 

Prezes ZUS przypomniała, że decyzję o nowej wysokości emerytury lub renty po waloryzacji, a także o przyznaniu "trzynastki" emeryci otrzymają w tym roku w jednej przesyłce pocztowej. Wysyłka listów rozpocznie się w kwietniu.

Zobacz także

Podwyżka emerytur pociągnęła za sobą podwyższenie progu uprawniającego do wypłaty 500 plus dla niepełnosprawnych. Dziś wynosi on nie 1600, lecz 1700 złotych.

Podwyżki emerytur będą kosztować budżet około 9,2 mld złotych. Rząd planuje też wypłatę trzynastek, które pochłoną 11,7 mld złotych.

RadioZET.pl/PAP