Zamknij

Podwyżka cen gazu „nieunikniona”. PGNiG zapowiada wzrost rachunków

10.09.2021 15:54
gotowanie na kuchence gazowej
fot. EAST NEWS

Ceny gazu na europejskich rynkach wzrosły wielokrotnie w stosunku do ubiegłego roku – stwierdził prezes PGNiG Paweł Majewski. I dodał, że w związku tym „wniosek o podwyżkę cen gazu jest nieunikniony”. 

Ceny gazu dla użytkowników indywidualnych ustalane są w Polsce przez Urząd Regulacji Energetyki. Zadaniem URE jest pilnowane, by dostawcy osiągali zysk, ale przy jednoczesnym zminimalizowaniu cen dla klientów.

URE rozpatruje wnioski dostawców, analizując przedstawione w nim koszta i sprawdzając, czy ewentualne podwyżki cen są uzasadnione. PGNiG nie ma wątpliwości: gaz na rynkach międzynarodowych drożał w ciągu roku wielokrotnie, koszta będą więc musieli ponieść konsumenci.

Gaz podrożeje. PGNiG zapowiada, że to nieuniknione

Do czynników wywołujących rekordową, najwyższą od 20 lat inflację można będzie oficjalnie dodać wzrost cen gazu. Prezes PGNiG Paweł Majewski zapowiedział, że podwyżka jest nieunikniona ze względu na drożejące na rynkach międzynarodowych surowce.

Ich ceny zostały przed szefa koncernu określone jako „irracjonalnie wysokie”. Polacy będą musieli sięgnąć głębiej do kieszeni, gdyż znajdzie to odzwierciedlenie na przyszłych rachunkach.

Wniosek o podwyżki cen gazu jest nieunikniony, dlatego że na europejskich rynkach drożeją wszystkie surowce i paliwa. Ceny gazu wzrosły wielokrotnie w stosunku do ubiegłego roku. Przyczyn wzrostów jest kilka: sytuacja geopolityczna, sytuacja postpandemiczna i ożywienie przemysłu po lockdownie, niedostateczny poziom napełnienia magazynów w Europie Zachodniej i wreszcie presja wywierana przez Gazprom polegająca na ograniczaniu podaży gazu, żeby wymusić na Europie certyfikację Nord Stream 2.

Paweł Majewski

Szef PGNiG nie podjął się określenia, jak dużej podwyżki powinni spodziewać się klienci indywidualni. Ceny gazu będą zapewne fluktuować i może się okazać, że błękitne paliwo można będzie kupić taniej. Nie należy jednak spodziewać się, żeby podwyżki zostały całkowicie zniwelowane.

Majewski stwierdził, że „cena będzie spłaszczona”, gdyż po zimowych podwyżkach na wiosnę gaz powinien stanieć. Nawet mimo tego należy się jednak spodziewać, że rachunki za gaz wyraźnie się zwiększą.

RadioZET.pl/PAP