Zamknij

Podwyżka cen alkoholu i papierosów o 2 mld zł

25.10.2021 10:15
Podwyżka cen alkoholu i papierosów o 2 mld zł
fot. LUKASZ OSTALSKI/REPORTER/EastNews

Rząd planuje podwyżkę cen alkoholu i papierosów. Do 2027 roku będziemy płacić więcej o 6 zł za pół litra wódki, cena piwa wzrośnie w tym czasie o 26 groszy, a paczka papierosów ponad 5 zł. Dla krajowego budżetu oznacza to dodatkowy zastrzyk gotówki. Na przestrzeni 10 lat podwyżki spowodują wpływ dodatkowych 100 mld zł do państwowej kasy.

Podatki za papierosy i alkohol będą wyższe. Już w pierwszej połowie października 2021 pisaliśmy, że rząd tłumaczy  podniesienie akcyzy na wyroby tytoniowe i napoje wysokoprocentowe chęcią wparcia walki o zdrowie Polaków

Tylko w 2019 roku wyprodukowano w Polsce 213 mld sztuk papierosów. Aż 80 proc. z nich trafiło na eksport. Ile zyskał budżet państwa? Dane Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych mówią, że z samych podatków wynikających z produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych wpłynęło 28,7 mld zł. Natomiast w 2022 roku sama podwyżka akcyzy ma spowodować, że do budżetu państwa wpłyną jeszcze dodatkowe 2 miliardy złotych.

Podwyżka cen alkoholu i papierosów o 2 mld zł

Co zakłada projekt nowelizacji ustawy akcyzowej? „Puls Biznesu” informuje, że od początku 2022 roku o 10 proc. wzrośnie akcyza na piwo oraz mocniejsze alkohole, z wyłączeniem cydru i perry, które objęte są preferencjami ze względu na "interes polskich sadowników". W kolejnych latach alkoholowa akcyza będzie co roku szła w górę o 5 proc. Dokument jest już w Sejmie, niedługo odbędzie się pierwsze czytanie w komisji.

Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w 2002 roku średnie wynagrodzenie wystarczało do zakupu 836 butelek piwa, w 2020 roku zaś przeciętna płaca pozwalała już na zakup 1787 butelek. Producenci alkoholu alarmują: najtańsza wódka będzie kosztować 40-50 zł, co odbije się na legalnej sprzedaży.

Podobnie wygląda sytuacja z papierosami. W przypadku wyrobów tytoniowych od 2022 roku wzrosnąć ma minimalna stawka akcyzy. Jest ona liczona od średniej detalicznej ceny papierosów, co wpłynie przede wszystkim na ceny tańszych wyrobów. Z kolei od 2023 do 2027 r. co roku o 10 proc. ma rosnąć kwotowa część stawki. Przedsiębiorcy z tej branży walczą o zachowanie cen na tzw. wyroby nowatorskie, czyli produkty z podgrzewanym tytoniem. Te nowości oraz na tytoń do palenia mają być dużo droższe, ponieważ zapowiedziano podniesienie na nie akcyzy o 100 proc.

RadioZET.pl/PAP/Mieczysław Rudy/Puls Biznesu