Zamknij

Podtopienia na południu kraju. Rząd obiecuje 6 tys. zł zasiłku dla poszkodowanych

Piotr Drabik
22.05.2019 17:34
Podtopienia w Małopolskie i Podkarpaciu. Rząd obiecuje 6 tys. zł zasiłków
fot. PAP/Darek Delmanowicz

PZU zapewnia, że od wtorku jego eksperci pracują w terenie i na bieżąco zbierają informacje na temat szkód spowodowanych przez ostatnie anomalie pogodowe. Z kolei resort spraw wewnętrznych i administracji zapowiedział wypłatę zapomóg 6 tys. zł dla najbardziej poszkodowanych m.in. przed podtopienia na południu kraju.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Facebooku

PZU zaznaczył jednocześnie, że dane na temat skali szkód i liczby klientów poszkodowanych zmieniają się z godziny na godzinę, dlatego do momentu zebrania wszystkich informacji nie będzie ich publikować.

Ubezpieczyciel gotowy na pomoc poszkodowanym

"Dla naszych klientów uruchomiliśmy specjalny kanał infolinii telefonicznej, dzięki któremu sami mogą zgłosić szkody; dokładamy też wszelkich starań, by dotrzeć do nich, nie czekając na ich zgłoszenie" - napisało PZU w komunikacie przesłanym PAP.

Wał w Izbiskach przerwany. Woda zalewa okoliczne tereny

Spółka uruchomiła szybką ścieżkę obsługi zgłoszeń i wypłaca odszkodowanie w ciągu jednego dnia od daty zgłoszenia szkody. Więcej informacji można uzyskać po numerem infolinii PZU: 801 102 102.

Jedną z poważniejszych anomalii pogodowych, która dotknęła Polskę, było przejście we wtorek trąby powietrznej przez gminę Wojciechów. Na skutek nawałnicy, która zrywała dachy, linie energetyczne, łamała drzewa, uszkodzone są 82 budynki - 26 mieszkalnych i 56 gospodarczych.

W nocy z wtorku na środę, w związku z występowaniem nad Polską aktywnego układu niżowego, który utworzył się nad Karpatami Wschodnimi, doszło do intensywnych opadów deszczu, które spowodowały podtopienia na południu kraju.

W pow. dąbrowskim w Małopolsce z powodu wylania rzeki Breń 31 osoby zostały ewakuowane. Obecnie w Małopolsce w działania zaangażowanych jest ponad 2 tys. strażaków ratowników. Strażacy pracują głównie w powiecie tarnowskim i Dąbrowie Tarnowskiej.

Schronisko dla zwierząt na Podkarpaciu pod wodą. Dramatyczny apel o pomoc

Jaka pomoc trafi do poszkodowanych?

- MSWiA jest przygotowane finansowo oraz ma sprawdzone procedury, jeśli chodzi o pomoc finansową - powiedział w środę wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Jarosław Zieliński na odprawie premiera i ministrów z wojewodami na temat sytuacji meteorologicznej.
Zieliński podkreślił, że zasady dotyczące udzielania pomocy finansowej w podobnych sytuacjach, które zostały przyjęte w 2017 roku, nadal obowiązują. - Te pierwsze zasiłki do 6 tys. zł nie wymagają specjalnych warunków, wystarczy zgłoszenie - zaznaczył Zieliński cytowany w komunikacie MSWiA.

MSWiA przekazało, że z przedstawionych przez wojewodę małopolskiego informacji wynika, że straż pożarna w tym regionie interweniowała 586 razy, zaś uszkodzonych jest około 350 budynków, głównie na terenie powiatów dąbrowskiego i tarnowskiego. Z gminy Dąbrowa Tarnowska ewakuowanych zostało 32 mieszkańców.

"Na Podkarpaciu najtrudniejsza sytuacja jest w powiatach mieleckim, kolbuszowskim, ropczycko-sędziszowskim i tarnobrzeskim. Podtopionych zostało około 300 budynków oraz zalanych jest 35 dróg o różnym standardzie. 17 osób zostało ewakuowanych. Straż pożarna interweniowała 662 razy. W powiecie mieleckim trwają prace przy uszkodzonym wale przeciwpowodziowym" - czytamy w komunikacie resortu.
Z kolei w województwie lubelskim, gdzie we wtorek nad gminą Wojciechów przeszła trąba powietrzna, straż interweniowała 140 razy.

"Żywioł uszkodził 90 zabudowań, w tym 29 budynków mieszkalnych. Inspektor nadzoru budowlanego stwierdził, że uszkodzenia nie są na tyle poważne, żeby nie nadawały się do zamieszkania. Wójt gminy Wojciechów złożył wniosek do wojewody o wypłatę zasiłków na łączną kwotę 192 tys. zł. Wojewoda zapewnił, że niezbędne środki trafią na konto samorządu jeszcze dziś" - poinformowano.

Jak podał IMGW, strefy intensywniejszych opadów przemieszają się na zachód. Większych opadów można będzie się spodziewać w rejonie Podhala i Podbeskidzia, po czym deszcze powrócą na wschód. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, sytuacja pogodowa zacznie się uspokajać w piątek.

Seria tornad w Polsce. IMGW: wciąż możliwe jest wystąpienie trąby powietrznej

RadioZET.pl/PAP/PTD