Zamknij

Podrożeją papierosy i alkohol. Wniosek Senatu odrzucony

02.12.2021 22:10
Podrożeją papierosy i alkohol. Wniosek Senatu odrzucony
fot. LUKASZ OSTALSKI/REPORTER/EastNews

Ceny alkoholu i tytoniu pójdą w górę od 2022 roku. Już od stycznia zapłacimy więcej za napoje procentowe oraz produkty tytoniowe. Sprawdzamy, co się zmieni i dlaczego Senat chciał zablokować podwyżkę akcyzy.

Alkohol to produkt, który każdego roku przynosi duże kwoty do budżetu państwa. Rząd planuje podwyżkę cen trunków wysokoprocentowych i papierosów. Akcyza wzrośnie o kolejne 10 proc. już 1 stycznia 2022 roku. W kolejnych latach stawka będzie rosła o kolejne 5 proc. Cel? Rząd stoi na stanowisku, że podwyżka podatków ma zmniejszyć spożycie alkoholu i tytoniu, na czym zyska zdrowie Polaków.

Do 2027 roku będziemy płacić więcej o 6 zł za pół litra wódki, cena piwa wzrośnie w tym czasie o 26 groszy, a paczka papierosów ponad 5 zł. Dla krajowego budżetu oznacza to dodatkowy zastrzyk gotówki. Na przestrzeni 10 lat podwyżki spowodują wpływ dodatkowych 100 mld zł do państwowej kasy. 

Ceny alkoholu i tytoniu w górę od 2022 roku

Senat był przeciwko podniesieniu akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Sejm jednak odrzucił jego stanowisko. Zdaniem serwisu Money.pl Oznacza to, że od 1 stycznia 2022 r. stawki akcyzy na alkohol etylowy, piwo, wino, napoje fermentowane i wyroby pośrednie wzrosną o 10 proc., a minimalna stawka akcyzy na papierosy wzrośnie z obecnych 100 proc. do 105 proc. całkowitej kwoty akcyzy, naliczonej od ceny równej średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży papierosów.

Dlaczego senatorowie byli przeciwni ustawie? Uważają, że ten akt prawny jest niekonstytucyjny i „budzi zasadnicze zastrzeżenia w świetle zasady równości podatkowej”. Ma się to objawiać m.in. poprzez podniesienie stawek akcyzy na napoje alkoholowe, ale z pominięciem napojów fermentowanych (cydr, perry).

Dodatkowy argument to data wejścia w życie ustawy, która przypada na 1 stycznia 2022 roku. W tej sytuacji vacatio legis jest krótsze, niż wymagają tego przepisy.

RadioZET.pl/Money.pl