Zamknij

310 mln zł strat przez podrabiane opony

Olga Papiernik
21.02.2018 10:00
opony
fot. David Edelstein on Unsplash

Wartość sprzedaży utracona w wyniku podrabiania opon wyniosła w Polsce 74 mln euro (310 mln zł) w latach 2010-2015, wynika z raportu Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Z kolei wartość utraconą sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 6 mln euro (25 mln zł).

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - Biznes na Facebooku

"Szacuje się, że w Polsce wartość utraconej sprzedaży opon w wyniku podrabiania wyniosła 74 mln euro (310 mln zł), a utracone dochody dla legalnego przemysłu to szacunkowo 6,6%. Wartość utraconej sprzedaży akumulatorów spowodowanej podrabianiem szacuje się na 6 mln euro (25 mln zł), a utracone dochody dla legalnego przemysłu na ok. 1,7%" - czytamy w komunikacie.

Z najnowszego raportu EUIPO wynika, że z powodu podrabiania każdego roku w całej UE traci się 2,2 mld euro, co stanowi 7,5% całkowitej sprzedaży w sektorze opon.

"Ponadto obecność podrobionych akumulatorów na rynku UE co roku kosztuje legalny przemysł 180 mln euro, co stanowi równowartość 1,8% sprzedaży w tym sektorze. Podrabianie akumulatorów dotyka głównie sektora pojazdów silnikowych, ale występuje także w sektorze telefonii komórkowej" - czytamy dalej.

Utracona sprzedaż przekłada się na ok. 8400 utraconych miejsc pracy bezpośrednio w tych dwóch sektorach, gdyż legalni producenci zatrudniają mniej osób niż by zatrudnili, gdyby zjawisko podrabiania nie występowało, podano także.

Całkowita kwota dochodów rządowych w formie podatków utraconych w efekcie podrabiania opon i akumulatorów wynosi 340 mln euro, wskazano także.

Musimy walczyć z podróbkami

- Mamy nadzieję, że ustalenia niniejszego raportu, który koncentruje się na dwóch ważnych dla UE sektorach gospodarki, pomoże decydentom politycznym w badaniach nad sposobami zwalczania zjawiska podrabiania. Co więcej, ze względu na to, iż podrabianie opon i akumulatorów może mieć istotne konsekwencje dla bezpieczeństwa i środowiska, mamy również nadzieję, że niniejszy raport pomoże konsumentom dokonać rozsądnych wyborów podczas nabywania tych ważnych produktów - powiedział dyrektor wykonawczy EUIPO António Campinos.

ISBnews/OP