Zamknij

Kłopoty banku PBS. Sprawą zajmie się prokuratura

24.01.2020 16:19
Prokuratura zbada sprawę PBS w Sanoku
fot. MAREK DYBAS/REPORTER/East News

W Podkarpackim Banku Spółdzielczym w Sanoku stwierdzono liczne i poważne nieprawidłowości, w tym zarządzania ryzykiem kredytowym - poinformowała Komisja Nadzoru Finansowego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Podkarpacki Bank Spółdzielczy zdaniem KNF mógł dopuścić się niegospodarności. Sprawą zajmie się teraz prokuratura – wskazała Komisja.

Podkarpacki Bank Spółdzielczy (PBS) z siedzibą w Sanoku został objęty przymusową restrukturyzacją. Rozpoczął ją po raz pierwszy w historii Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Indywidualni klienci banku, jak wynika z komunikatu funduszu, zachowają swoje pieniądze w całości.

Zobacz także

Klienci banku od piątku 17 stycznia mogli mieć problemy z dostępem do swoich pieniędzy. Nie działały karty i bankomaty PBS, ani bankowość elektroniczna. Obsługa klientów ruszyła we wtorek, 21 stycznia.

Co poszło nie tak?

Komisja Nadzoru Finansowego zbadała sprawę i stwierdziła w PBS w Sanoku liczne i poważne nieprawidłowości, w tym w zakresie zarządzania ryzykiem kredytowym. Zidentyfikowano istotne naruszenia przepisów prawa, również takie, które wymagały zawiadomienia prokuratury - poinformowała w komunikacie Komisja.

Zobacz także

Komisja uznała również, że uruchomiona i prowadzona przez BFG restrukturyzacja PBS w Sanoku wynika z wdrożonych do prawa polskiego regulacji unijnych. "Przymusowa restrukturyzacja pozwala uniknąć upadłości banku, w której jednostki samorządu terytorialnego mogłyby stracić wszystkie środki pieniężne" - napisano.

Co z pieniędzmi samorządów?

Klienci wypłacili część lub całość zgromadzonych pieniędzy, a samorządy szacują straty. W przypadku Sanoka, siedziby PBS, na konta Nowego Banku BFG zostaną przetransferowane środki w wysokości 57,4 proc. Blisko 43 proc. pieniędzy pokryje pozostałą część strat PSB-u.  Miasto Sanok w tym z przepadku straci około 3,5 mln zł.

Zobacz także

Resort finansów w tej sytuacji zadeklarował wypłacić jednostkom samorządu subwencję oświatową w kwocie niemal 76 mln zł. Co więcej, wojewoda podkarpacki zapewnił płynność realizacji programu 500 plus – wskazało Ministerstwo Finansów w komunikacie.

Ministerstwo Finansów pracuje nad możliwością wypłaty kolejnej raty subwencji w przyspieszonych terminach zapewniając tym samym pełne bezpieczeństwo funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego

- czytamy w komunikacie resortu

RadioZET.pl/PAP