Zamknij

Polacy ukrywają za granicą gigantyczny majątek

17.10.2019 07:17
Podatki. W 2016 roku Polacy mieli za granicą majątek wart 32 mld zł
fot. Lena Liv/Shutterstock (ilustracyjne)

Polacy posiadali w 2016 roku za granicą majątek warty 32 mld euro. Budżet państwa stracił na tym 1,4 mld euro w postaci niezapłaconych podatków – podał „Dziennik Gazeta Prawna”.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin

Sprawę zbadała Fundacja CASE, która przygotowała specjalny raport na zlecenie Komisji Europejskiej.

Autorzy podliczyli statystyki dotyczące tego, jak wyglądała ucieczka osób prywatnych do rajów podatkowych w całej UE w latach 2001–2016.

Zobacz także

Najwięcej pieniędzy za granicą trzymają Niemcy

Okazało się, że przed trzema laty szacowana wartość majątku trzymanego poza krajem rezydencji podatkowej przez obywateli krajów Unii wynosi 1,5 biliona euro. To aż 10 proc. PKB Unii Europejskiej.

Na szczycie zestawienia znaleźli się Niemcy, którzy w badanym okresie mieli za granicą średnio ok. 381 mld euro. Polski wynik to średnio 14 mld euro. W regionie więcej od nas ukrywali za granicą przed fiskusem jedynie Czesi – przeciętnie 17 mld euro. W przypadku Węgier to 6,5 mld euro, dla Słowacji – 3,2 mld euro.

Z raportu wynika, że z roku na rok zjawisko ucieczki polskich podatników do rajów podatkowych przybierało na sile. Nie tylko wartość majątku ukrytego przed fiskusem w 2016 r. była ponad dwukrotnie większa od średniej z całego badanego okresu, ale też wyraźnie wzrosły straty fiskusa z tego tytułu: z ok. 150 mln euro rocznie do 1,4 mld euro.

Zobacz także

Ponad 800 mld zł strat dla polskiego fiskusa

Ucieczka do raju podatkowego to w rzeczywistości ukrycie bieżącego dochodu przed podatkiem, ale wiąże się również z nieopodatkowaniem zysków osiąganych z wytransferowanego już kapitału.

Najczęstszą formą transferu jest po prostu wywóz gotówki. Inny popularny sposób to przeniesienie majątku przez sieć specjalnie powołanych do tego celu firm na podstawie fałszywych rachunków czy faktur za usługi, których nigdy nie było – powiedział Grzegorz Poniatowski, dyrektor naukowy do spraw polityki fiskalnej w Fundacji CASE, w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”.

Polski fiskus w latach 2012-2016  średnio stracił 850 mld euro rocznie z powodu wywożenia pieniędzy do rajów podatkowych. 

Jak przeprowadzono badanie? Wykorzystano w nim dane pokazujące rozbieżności w bilansie płatniczym pomiędzy aktywami i zobowiązaniami pozyskane m.in. z Banku Rozrachunków Międzynarodowych (Bank of International Settlements, BIS).

Materiały pozyskane między innymi z dokumentów afery Panama Papers stanowiły dodatkowe źródło. W badaniu nie uwzględniono m.in. nieruchomości, samochodów, polis na życie czy gotówki, ponieważ aktywa te nie są widoczne w rozbieżnościach pomiędzy aktywami i zobowiązaniami w bilansach płatniczych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna