Zamknij

Uwaga na fałszywe maile w sprawie podatków

19.08.2019 11:53
podatki oszustwa fiskus maile
fot. shutterstock/Brian A Jackson (ilustrowane)

Coraz więcej oszustów podszywa się pod skarbówkę – alarmuje „Dziennik Gazeta Prawna”. W specjalnym rządowym centrum bezpieczeństwa tylko w tym roku odnotowano 21 zgłoszeń.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin 

Oszuści podszywający się w mailach pod Krajową Administrację Skarbową wzywają odbiorcę np. do spłaty zaległego podatku VAT. Autor wiadomości przesyła także numer konta, na który należy wpłacić podatek.

Jak podaje dziennik, resort interesuje się sprawą, a wszystkie informacje przekazuje do specjalnego zespołu prowadzonego przez szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

Zobacz także

Liczba wyłudzeń podatku i danych osobowych rośnie. Tylko w tym roku do Zespołu Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV zostało wysłanych już 21 zgłoszeń. Rok wcześniej było ich zaledwie osiem – czytamy w gazecie.
O sprawie głośno było już na początku miesiąca, kiedy resort finansów ostrzegał przed podobnymi oszustwami.

Otwieranie linków lub załączników zamieszczonych w takich wiadomościach, jak również wysyłanie odpowiedzi do nadawcy, jest niebezpieczne, ponieważ może spowodować zainfekowanie komputera szkodliwym oprogramowaniem i przekazanie naszych danych nieuprawnionym osobom” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Finansów.

Zobacz także

RadioZET.pl/Dziennik Gazeta Prawna