Zamknij

Podatki w 2021 roku. Jakie zmiany?

27.11.2020 09:10
Podatki zmiany 2021. Jakie nowe opłaty?
fot. Pawel_Brzozowski/Shutterstock (ilustracyjne)

Podatek cukrowy, handlowy, wyższy abonament czy likwidacja OFE - to tylko niektóre nowe opłaty i zmiany podatków, które wejdą w życie 2021 roku. Za co zapłacimy więcej?

Podatki, które wzrosną w 2021 roku, zajmują długą listę. Znajdują się na niej zarówno istniejące opłaty, jak i nowe, wchodzące w życie od nowego roku. Dziennik "Fakt" wymienił co najmniej kilkanaście danin, które obciążą portfele Polaków w najbliższych miesiącach. 

W środę premier Mateusz Morawiecki bronił nowych podatków np. cukrowego, które "służą również ratowaniu firm (…) zwłaszcza tych, które wpadły w najgłębsze turbulencje". W ocenie szefa rządu ściąganie opłat jest niezbędne dla funkcjonowania państwa i finansowania pomocy publicznej podczas kryzysu gospodarczego. Jakie nowe i wyższe podatki pojawią się od 2021 roku?

Podatek cukrowy

Od 1 stycznia 2020 roku producenci słodkich napojów i hurtownie sprzedające ten towar zostaną objęte opłatą, która ma trafić do budżetu Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ). Podatek podzielony jest na opłatę stałą i zmienną.

Zobacz także

Pierwsza z nich wynosi 50 gr za litr napoju z dodatkiem cukru lub substancji słodzącej oraz kolejne 10 gr za litr napoju z dodatkiem substancji aktywnej (kofeina lub tauryna). Natomiast opłata zmienna to 5 gr za każdy gram cukru powyżej 5 gram na 100 ml – w przeliczeniu na litr napoju.

Ustawodawcy zakładają, że nowy podatek zniechęci Polaków do sięgania po słodkie napoje i wyrobi w nich zdrowsze nawyki żywieniowe. Pomimo że danina jest zarezerwowana dla producentów i hurtowników, to nie ma co ukrywać, że jej koszt zostanie przeniesiony na konsumentów w postaci podwyżek cen napojów.

Podatek "od małpek"

Ta danina, która również wchodzi w życie od 1 stycznia 2021 roku, jest zapisana w tej samej ustawie, co opłata cukrowa. Danina dotyczy przedsiębiorców sprzedających napoje alkoholowe w opakowaniach o objętości nieprzekraczającej 300 ml, czyli np. małych butelek z wódką nazywanych potocznie "małpkami".  

Zobacz także

Opłata wyniesie 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu sprzedawanego w opakowaniach o objętości do 300 ml. Jak to wygląda w praktyce? Sprzedawcy zapłacą 1 zł od 100 ml wódki 40-procentowej, 2 zł od 200 ml małpki wódki 40-procentowej, 88 gr od 250 ml butelki wina 14-procentowego. Teoretycznie adresatami nowego podatku są sprzedawcy i producenci alkoholu, ale również tutaj należy się spodziewać przeniesienia tych kosztów na konsumentów.

Opłaty za prąd

Od 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie tzw. opłata mocowa podwyższy rachunki za prąd gospodarstwom domowym i firmom. Jak przypomniał "Fakt" nie jest jeszcze znana wysokość tej opłaty - zostanie podana do poniedziałku 30 listopada 2020 roku.

Cytowani przez dziennik eksperci od energetyki prognozowali, że opłata mocowa spowoduje podwyżki rachunków za prąd o ok. 10-12 zł miesięcznie. "Środki z opłaty mocowej mają sfinansować budowę nowych elektrowni oraz modernizację obecnie istniejących" - wyjaśniła gazeta.

Likwidacja OFE i opłata przekształceniowa

Przelew środków na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) albo do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) - przed takim wyborem staną właściciele kont w Otwartych Funduszach Emerytalnych (OFE). Rząd przeniósł reformę tego systemu na 2021 rok z powodu pandemii koronawirusa.

Zobacz także

Za przesłanie pieniędzy z OFE na IKE rząd pobierze prowizję, tzw. opłatę przekształceniową. Wyniesie ona 15 proc. wartości środków zgromadzonych na koncie w OFE. Jeśli nie, to te środki trafią automatycznie do ZUS, gdzie zostaną obciążone podatkiem PIT. "Fakt" przypomniał, że Polacy w OFE mają zgromadzone 117,5 mld zł. 

Likwidacja ulgi abolicyjnej

Do tej poru polski podatnik, który pracował za granicą, nie musiał płacić podwójnie - w Polsce i w państwie, w którym pracuje. Jednak tę ulgę zniosła ustaw przyjęta w październiku przez Sejm. Jak podkreślił "Fakt", ulga pozostała, ale skorzystać z niej mogą tylko podatnicy zarabiający do kwoty 1360 zł. W rezultacie - mało kto z niej skorzysta.

Podatek handlowy

Od 2021 roku rząd Mateusza Morawieckiego chce nałożyć opłaty dla właścicieli sklepów wielkopowierzchniowych. Podatek ma wynieść 0,8 proc. od przychodu wynoszącego od 17 mln zł do 170 mln zł lub 1,4 proc. od przychodu powyżej 170 mln zł miesięcznie. 

PiS planował wprowadzić opłatę już cztery lata temu, ale została zablokowana przez Komisję Europejską. Sprawa trafiła przed obrady Trybunału Sprawiedliwości UE. Wszystko wskazuje na to, że ostateczny wyrok będzie korzystny dla rządu w Warszawie. Handlowcy apelowali do polityków PiS o wstrzymanie nałożenia opłaty z powodu kryzysu podczas pandemii. Rządzący na razie są głusi na te apele. 

Bardzo prawdopodobne, że duże sieci sklepów przeniosą na klientów koszty związane z nowym podatkiem.

Podatek CIT od spółek komandytowych

W tym momencie spółki komandytowe nie są objęte podatkiem CIT. Wspólnicy, posiadający udziały w tych spółkach, płacą podatek liniowy w wysokości 19 proc. Zmiana, którą rząd chce wprowadzić od 2021 roku, polegać będzie na tym, że spółka najpierw będzie musiała zapłacić podatek CIT, a potem wspólnicy PIT.

Zobacz także

Zmiany zostały uchwalone przez Sejm i trafiły do Senatu. Istnieje szansa, że senatorowie zablokują likwidację ulgi, wprowadzając poprawki.

Wzrost abonamentu RTV

Rząd PiS nie tylko nie likwiduje opłaty za korzystanie z odbiornika radiowego i telewizyjnego, ale dopuszcza kolejną podwyżkę tej daniny. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiTV) zdecydowała o wzroście abonamentu RTV. Obecnie stawka wynosi 22,70 zł, a nowa będzie wynosić 24,50 zł.

Wyższe składki na ZUS

W styczniu 2021 roku zostanie podana wysokość składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne. Eksperci, na których powołał się "Fakt" wskazali, że duży ZUS wyniesie po podwyżce ok. 1450 zł. Obecnie to 1431 zł. Dla firm z mniejszymi przychodami można zastosować niższe stawki dzięki programowi Mały ZUS plus. Również z powodu pandemii część przedsiębiorców ma możliwość zawieszenia płacenia składek na ZUS. Miało to miejsce wiosną tego roku. 

Opłaty za śmieci i inne opłaty lokalne

"Fakt" przypomniał, że niektóre samorządy zapowiedziały wzrost opłat lokalnych. Na przykład kwietnia 2021 roku mieszkańcy Warszawy będą płacić za wywóz odpadów w zależności od zużytej wody. Średnio, co miesiąc wywóz śmieci będzie kosztował jednego mieszkańca ok. 50 zł, np. czteroosobowa rodzina zapłaci - 200 zł. Wzrosnąć mogą również bilety na komunikację miejską czy opłaty za postój autem w strefie parkowania.

RadioZET.pl/Fakt