Zamknij

Podatki w Polsce są za wysokie? Klub Jagielloński: to mit

30.01.2020 15:50
czy podatki w Polsce są zbyt wysokie?
fot. Shutterstock/ I AM NIKOM (ilustracyjne)

Polska jest państwem o względnie niskich obciążeniach fiskalnych. Wszystko zależy od perspektywy, z której obserwujemy system – informują eksperci z Klubu Jagiellońskiego.

Chcesz być na bieżąco? Śledź Radio ZET - BIZNES na Linkedin  

Autorzy raportu Podatkowy labirynt. Wyzwania polskiego systemu danin publicznych wskazują, że mitem jest twierdzenie, że podatki w Polsce są zbyt wysokie.

17, 19 i 32 procent podatku dochodowego od osób fizycznych, od 5 do 19 procent podatku dochodowego od osób prawnych i nawet 23 procent podatku od towarów i usług. Do listy podatków, płaconych przez Polaków należy doliczyć podatki lokalne: od nieruchomości, czy samochodu, a także podatek od darowizn czy np. zysków kapitałowych. Czy w Polsce podatki są zbyt wysokie?

Jesteśmy państwem, w którym podatki można jednocześnie nazwać wysokimi, jak i niskimi. Wszystko zależy od perspektywy, z której obserwujemy system 

– czytamy w raporcie Klubu Jagiellońskiego

Autorzy raportu wskazują, że zwykle miarą fiskalizmu jest określenie udziału wpływów podatkowych w produkcie krajowym brutto (PKB). Pod tym względem, podatki w Polsce są relatywnie niskie. Są niższe niż średnia unijna, średnia strefy euro, a także niż podatki na Węgrzech, w Szwecji czy w Wielkiej Brytanii. W zestawieniu państw z najniższym udziałem wpływów podatkowych w relacji do PKB wyprzedza nas dziewięć państw członkowskich – są to przeważnie kraje byłego bloku wschodniego, ale znaleźć można tam również państwa zachodnie, takie jak Irlandia i Portugalia.

Zobacz także

Autorzy raportu wskazują, że taka perspektywa oceny obciążeń fiskalnych nie jest miarodajnym obrazem sytuacji finansowej Polaków. Dlaczego? W tej klasyfikacji wszystkie podatki, zarówno te płacone przez Kowalskiego, jak i te uiszczane przez korporacje, wrzucone są do jednego worka.

Klub Jagielloński tłumaczy, że nasz system podatkowy opiera się na podatkach pośrednich tj. np. VAT, będący podatkiem konsumpcyjnym oraz na podatkach dochodowych płaconych przez pracowników i firmy. To właśnie podatki konsumpcyjne są większym obciążeniem dla portfeli Polaków – wskazano w raporcie.

Zobacz także

- Stosunkowo nisko opodatkowane są w Polsce korporacje i dochody osób fizycznych a relatywnie wysoko opodatkowana jest konsumpcja. To zaś może prowadzić do wniosku, że w efekcie największy ciężar podatkowy spoczywa na osobach ubogich, które są – przynajmniej teoretycznie – mocniej obciążone podatkiem VAT i akcyzą zawartymi w nabywanych towarach i usługach, bowiem wydają większą część swojego dochodu na konsumpcję – wskazują autorzy raportu.

 Z analizy resortu finansów, na którą powołują się autorzy raportu, wynika, że relatywnie w najgorszym położeniu znalazły się osoby zarabiające... najmniej. Całkowite obciążenie podatkowo-składkowe sięga bowiem w tej grupie aż 60 procent.

Obciążenia podatkowe Polaków/ Klub Jagielloński
fot. Klub Jagielloński

- Co ciekawe, w przedziale od 30 do 100 tysięcy złotych dochodu brutto rocznie obciążenie rośnie, aby po przekroczeniu tej granicy zacząć systematycznie spadać – wskazano w raporcie.

W efekcie najbardziej uprzywilejowane w sensie podatkowym są osoby...  Jak podsumowano w raporcie, można zatem powiedzieć, że podatki w Polsce są wysokie, ale nie dla bogatszych, tylko dla najbiedniejszych.

Zobacz także

RadioZET.pl/Klub Jagielloński